Küresel ısınma yağışı artırabilir

Küresel ısınma yağışı artırabilir.13022
  • Giriş : 01.06.2007 / 19:32:00

Her 0.38 derecelik ısı artışında, atmosferde dolaşan su miktarı yüzde 4 artıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

ABD'de yapılan bir araştırmada, küresel ısınmanın beraberinde yoğun yağmur ve kar yağışı getireceği belirlendi. Araştırmaya göre Akdeniz çanağı yağış almayacak.

NASA'nın desteğiyle yapılan ve Science Express internet gazetesinde yayınlanan araştırmaya göre, yerkürenin son 20 yıldır çekilen uydu fotoğraflarını inceleyen bilimadamları, şu anki eğilimin devam etmesi durumunda bu yüzyılın sonunda yağış miktarının 2000 seviyelerinin yüzde 13 üzerine çıkabileceğini tespit etti.

Küresel ısınmanın atmosfere normalden çok su buharı salımına neden olmasıyla çok daha fazla yüklü bulutların yoğun yağmur ve kar yağışına yol açabileceğini belirten bilimadamları, atmosfer ısındıkça su tutma kapasitesinin de artacağını, bunun da daha fazla yağışa yol açabileceğini savunuyor.

Her 0.38 derecelik ısı artışında, atmosferde dolaşan su miktarının yüzde 4 arttığını tespit eden araştırmacılar, dünyanın her tarafında bu yağış artışının görülmeyeceğini ve yağış miktarının artışının önemli kuraklıkların sonu anlamına gelmeyeceği uyarısında bulundu.

Araştırmacılar, BM'ye bağlı Hükümetlerarası İklim Değişikliği Kurulu'nun da öngördüğü gibi Akdeniz, Afrika'nın güneyi, Güney Asya ve Amerika'nın güneybatısının da aralarında bulunduğu birçok bölgenin, daha da kurak hale geleceğini belirtti.

Araştırmadaki iklim modellerine göre, küresel ısınmanın bir sonucu olarak yağış miktarı artsa da dünyanın kurak yerleri daha kurak, yağış alan yerleri de daha yağışlı hale gelecek.

Bilimadamları, küresel ısınmanın sonucu olarak sağanak yağış oranının da artacağını ve önceden tahmininin daha zor hale geleceğini düşünüyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious