Küresel ısınma yaylaları cazip kılacak

  • Giriş : 17.06.2007 / 11:55:00

Kitapçı, küresel ısınmanın etkisiyle, çok fazla artacağı tahmin edilen sıcaklığın, yaylaları cazib hale getireceğini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Giresun Turizm Tanıtma Derneği Başkanı Asaf Zeki Kitapçı, küresel ısınmanın etkisiyle 10 yıl içinde çok fazla artacağı tahmin edilen sıcaklığın, yaylaları cazibe merkezi haline getireceğini söyledi.

Kitapçı, yaptığı açıklamada, küresel ısınmanın etkisini araştıran bilim adamlarının, dünyanın hızlı bir iklim değişikliğine uğrayacağını, sıcak olan bölgelerde çöl iklimi yaşanacağı, serin olarak bilinen bölgelerde ise normal iklim şartlarının hakim olacağı yönünde açıklamalar yaptığını belirtti.

Bu durumun serinliğiyle bilinen Doğu Karadeniz yaylalarını, dünya turizm vitrininin ön sıralarına koyacağını ifade eden Kitapçı, ''Küresel ısınmanın etkisiyle 10 yıl içinde aşırı artacağı tahmin edilen sıcaklıklar, yaylalarımızı dünyanın vazgeçilmez cazibe merkezi haline getirecektir'' dedi.

-DOĞAL KLİMA LADİN ORMANLARI-

Eşsiz doğası, temiz havasıyla birbirinden güzel Doğu Karadeniz yaylalarının Türk turizminin lokomotifi haline geleceğine işaret eden Kitapçı, şunları kaydetti:

''Hava sıcaklığının mevsim normallerinde seyrettiği bazı yıllarda serin olan Doğu Karadeniz yaylaları, sıcaktan rahatsız olan turistler için cazip bir mekan olmuştur. Yöreye has çam türü olan ladin ormanları, doğal bir klima görevi yapmaktadır.''

Giresun'dan Trabzon, Rize ve Artvin'e kadar uzanan yüzlerce yayla merkezinin, sıcak havadan kaçmak isteyenler için bir cennet olduğunu vurgulayan Kitapçı, şöyle devam etti:

''Bu cennetin bir köşesi de turizm merkezi ilan edilmiş üç yaylası başta olmak üzere Giresun yaylalarıdır. Giresun'un yerel mutfağı, vejetaryen turistler için idealdir. Küresel ısınmanın etkilerinin ve iklim değişikliğinin tartışıldığı şu günlerde şimdiden turistlere, eşsiz doğası, temiz havasıyla birbirinden güzel Doğu Karadeniz yaylalarını öneriyoruz.''

Turizm için büyük gelecek vaat eden Doğu Karadeniz yaylalarının betonlaşma ve çirkin yapılaşma tehdidi altında olduğuna dikkati çeken Kitapçı, ''Buna karşı bir an önce etkili önlem alınmalıdır. Uçsuz bucaksız yeşillikler üzerinde her geçen gün çoğalan plansız ve çok katlı binalar, yayla turizmini başlamadan bitirme noktasına getiriyor. Geleceğimiz için yaylalardaki yapılaşma mutlaka kontrol ve denetim altına alınmalıdır'' diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious