Küresel ısınmada Califorina farkı

  • Giriş : 06.09.2006 / 00:00:00

Califorina Valisi, eyalette sera gazlarının salınımının 2020 yılına kadar 1990’lardaki seviyeye çekmeyi hedefleyen tasarıyı onayladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

ABD’nin en büyük eyaleti California küresel ısınmaya karşı çok önemli bir adım attı. atıldı. Cumhuriyetçi valisi eski film yıldızı Arnold Schwarzenegger, kendi partisinden gelen muhalefete karşın Demokratlar’ın desteğiyle küresel ısınmaya neden olan sera gazlarının salınımını yüzde 25 azaltmayı hedefleyen bir kararı yürürlüğe koydu. Bu adımın, ülkenin diğer eyaletlerindeki çevreci hareketleri güçlendirebileceği belirtiliyor.

Schwarzenegger’in bu kararla küresel ısınmaya karşı çıkan ABD Başkanı George W. Bush ile karşı karşıya gelebileceği belirtiliyor. Partisini ve işçevrelerini karşına alarak bir çevre mücadelesi başlatan Schwarzenegger’in de Kasım ayında yeniden vali seçilmesine kesin gözüyle bakılıyor.

CALIFORNIA VE SCHWARZENNEGGER’İN ÖNCÜ KARARI

Öncü karar, California eyalet meclisinden 31’e karşı 46 oyla geçti. ABD’nin kültür düzeyi yüksek eyaletlerinden California’nın halkı ise karardan memnun. Bu kararla, ABD’de ilk kez küresel ısınmanın yarattığı sorunlar ciddiye alarak hükümet düzeyinde bir yasa çıkmış oldu. Dünyanın en büyük 12’inci sera gazı üreticisi ve ABD’nin en zengin eyaleti California’nın aldığı bu önlemler paketinin ülkenin çevre politikalarını kökten değiştirebileceği belirtiliyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious