Küresel ısınmanın faturası ağır olacak

  • Giriş : 30.10.2006 / 00:00:00

İngiliz hükümetine sunulan bir rapor, sera etkisi yapan gazların neden olduğu küresel ısınmanın sonuçlarını ele aldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Rapora göre, önlem alınmazsa 3.68 trilyon sterlin zarara yol açacak olan küresel ısınma küresel büyümeyi yüzde 20 oranında yavaşlatacak. 100 milyona yakın insan deniz sularındaki yükselme nedeniyle yerlerinden olacak. Dünya nüfusunun 6'da biri ise su sıkıntısı çekecek. Kuraklık nedeniyle 100 milyondan fazla insan mülteci konumuna düşecek.

Stern raporunda, küresel ısınmaya neden olan sera gazlarını en çok üreten ABD ve Çin gibi ülkelerin gezegene neden oldukları zararı ödemesi gerektiği vurgulandı. Stern, küresel gayr-i safi hasılanın yüzde 1'i harcanarak tehlikenin önüne geçilebileceğini belirtti. Aksi takdirde kaynakların yüzde 5 ila 20'sini yok edecek bu gelişme ilk olarak ve en sert biçimde fakir ülkeleri etkileyecek. Sir Nicholas, sera gazlarının artışına fazla etkisi olmayan Afrika ülkelerini vuracak iklim değişikliğine karşı önlem almanın ahlakî bir görev olduğuna dikkat çekti.

Raporda, sera gazlarının salınımının azaltılması için rüzgâr ve güneş gibi çevreci enerji kaynaklarının daha fazla kullanılması gerektiği ifade ediliyor. Bu gazları üretenlerden çevre vergisi alınması ve aşırı tüketime dayanan hayat tarzının terk edilmesi de önerilen önlemler arasında.

Bu konuda tek taraflı önlemler alınmasının faydası olmayacağını savunan Nicholas Stern, uluslararası toplumun önceden planlandığı gibi 2010/11 yılları yerine gelecek yıl sera etkisi yapan gazların azaltılması konusunda anlaşmaya varması gerektiğine dikkat çekiyor

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious