'Küresel ısınmanın faydaları da var'

  • Giriş : 14.04.2007 / 00:00:00

Yaratacağı zararlar tartışılan küresel ısınmanın, özellikle kuzey ülkeleri için birçok fayda sağlayacağı öne sürülüyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Daha yoksul olan güney ülkeleri ise zarar görme tehlikesi ile karşı karşıya.

Newsweek Dergisi'nin son sayısında yer alan habere göre, Norveç ve Finlandiya gibi ülkeler en şanslı grupta. İklimdeki ısınma tarım sezonunu uzatmakla kalmayacak, ısının yükselmesi sayesinde çok daha uzun bir turizm sezonuna kavuşacaklar.

30-40 yıla kadar, Grönland tekrar tarih öncesinde olduğu gibi yemyeşil olabilecek.

En çok fayda sağlayacak olan ülkelerden biri de Rusya: Sibirya’nın donmuş tundraları bir tarım ve otlak alanı olma potansiyeline kavuşuyor.

Ancak ekvator çevresindeki tarım alanları aşırı sıcaktan zarar görebilecek.

2100 yılına kadar Amazon yağmur ormanlarının kurak bir arazi yapısına dönüşmesinden korkuluyor. Sahara Çölü’nün büyümesi de söz konusu olacak.

Ancak bazı uzmanlara göre işin olumlu tarafı daha ağır basıyor. Örneğin özellikle orta çağlarda yaşanan bir sıcak çağ, zenginlik ve medeniyetin ilerlemesine neden olarak gösteriliyor.

California eyaletindeki Stanford Üniversitesi uzmanlarından Thomas Gale Moore bu konuya “Belki de çok güzel bir zamanda yaşıyoruz, ama buna alışmakta zorluk çekiyoruz” sözleriyle farklı bir yorum getirdi.

Moore, soğuğun sıcak havadan daha tehlikeli olduğuna işaret ederek, ABD’de yılda 2.5 derece santigradlık bir ısınmanın yıllık ölüm sayısını 40 bin kişi oranında azaltacağını iddia etti.

İngiliz ekonomist Nicholas Stern ise, Kanada, Rusya ve İskandinavya gibi yüksek enlemli ülkelerin tarımsal üretimde artış, kış soğuğunun azalması sayesinde daha düşük ölüm oranları, daha düşük ısıtma maliyetleri gibi yararlardan faydalanmasının söz konusu olduğunu söylüyor.

"Kendi fırsatını yaratanlar zengin olacak"

Eskiden İspanya kıyılarında güneşlenen kalabalık turist grupları da, şimdi aynı şeyi Baltık Denizi kıyılarındaki sahil alanlarında yapma fırsatı bulabilecek!

Lehman Brothers ekonomisti John Llewelyn de, “Erken bir aşamada bu olasılıkları gören şirketler, kendi fırsatlarını kendileri yaratarak zengin olacak” diyerek konuyu özetliyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious