Küresel ısınmanın insanlar üzerinde derin etkileri var

Küresel ısınmanın insanlar üzerinde derin etkileri var.9779
  • Giriş : 05.09.2007 / 14:46:00

Doktorlar, küresel ısınmanın, kalp sağlığı üzerinde de etkisi olabileceğini belirtti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Doktorlar, küresel ısınmanın, kutup ayılarının göçüne ve buzulların erimesine yol açmasının dışında insan kalp sağlığı üzerinde de etkisi olabileceğini belirtti.
Viyana'da yapılan yıllık kardiyoloji kongresine katılan uzmanlardan İsveç Karolinska Enstitüsü kardiyoloji bölümünden Dr. Karin Schenck-Gustafsson, ''Eğer gelecek 50 yılda hava birkaç derece daha ısınırsa, kesinlikle daha fazla kalp ve damar hastalıkları göreceğiz'' dedi.

Uzmanlara göre, yüksek sıcaklıklarda hararetten kurtulmak için terliyoruz ve bu süreçte kan, daha serin olan deriye yöneliyor ve kan damarları açılıyor. Ve sırasıyla da kalp hızı ve kan basıncı (tansiyon) düşüyor. Bu düzen de yaşlı ve kalp damar sistemi zayıf olanlarda tehlikeli olabiliyor.

Avrupa'da 2003'te görülen sıcak hava dalgasında Ağustos ayının ilk iki haftasında yaklaşık 3 bin 500 kişi ölmüştü. Sadece Fransa'da sıcaklığın artmasına bağlı olarak yaklaşık 15 bin kişi hayatını kaybetti. Uzmanlar, ölenlerin çoğunun, aşırı sıcaklarda kalp rahatsızlığı görülen yaşlılar olduğunu söylüyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious