Küresel ısınmanın yararları da var

  • Giriş : 18.04.2007 / 00:00:00

Uslu, küresel ısınmanın yağışları ve biyoçeşitliliği artıracağını belirtti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

SELÇUK Üniversitesi Eğitim Fakültesi Kimya Öğretmenliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof.Dr. İbrahim Uslu, küresel ısınmanın zararları yanında faydalarının da olduğunu söyledi.
Selçuk Üniversitesi Bilgisayar Teknolojileri Eğitimi Topluluğu tarafından düzenlenen ‘Küresel Isınmanın Faydaları’ konulu konferans Eğitim Fakültesi Erol Güngör Salonu’nda yapıldı. Konferansa konuşmacı olarak katılan Prof.Dr. İbrahim Uslu, son günlerde sürekli gündeme taşınan küresel ısınmanın zararlarından bahsedildiğini, ancak faydalarının dile getirilmediğini söyledi.
Endüstrinin gelişmesiyle artan sera gazlarının küresel ısınmaya neden olduğunu belirten Prof.Dr. Uslu, “Karbondioksite paralel olarak havadaki sıcaklığın artması yağışların da artması demektir. Küresel olarak ısınan her 1 derece dünyaya yüzde 2-3 fazla yağışa neden olur. Son yıllarda ormanlarda görülen artış da zaten küresel ısınma içinde olduğumuzu gösterir. Küresel ısınma ile bitkilerin verimliliği artacak ve dünya daha yeşil olacaktır. Bitkilerle geçinen hayvanların miktarı ve biyo çeşitliliği artacak. Planktonların artması ile denizlerde balıklar ve su ürünleri artacaktır. En önemlisi de küresel ısınma korkusuyla çevre bilinci artmaya başladı'' dedi. Küresel ısınma nedeniyle yeryüzüne çarpan ışınların artmasıyla birlikte buharlaşmanın da arttığını söyleyen Prof.Dr. Uslu, buharlaşmanın artmasına paralel olarak yağmur ve havadaki nem oranında artış göstereceğini ifade etti.
Yapılan araştırmalara bakıldığında buzul çağından beri yeryüzünün ısınmasıyla dünyada yağış miktarının da arttığına dikkat çeken Prof.Dr. Uslu, “Başka bir deyimle dünyada karbondioksit artalı yağış miktarı da arttı. Birkaç ay önce Newsweek Gazetesi küresel ısınmanın haritasını çıkardı. Dünyanın ısınmasından bazı bölgelerin kazançlı çıkacağını açıkladı. Haritaya göre, iklim değişiklikleri kimi ülkeleri çökertirken kiminin işine yarayacak. Sıcaktan cehenneme dönecek olan İspanya turizm ülkesi olma özelliğini İzlanda’ya kaptıracak. Küresel ısınma Rusya ve İskandinavya gibi yerlerde iklim değişiklikliği yeni fırsatlar doğuracak. Hindistan’da sıtma gibi hastalıklar ortadan kalkacak. Bu öngörüler bize, küresel ısınmanın faydalarının da olabileceğini gösteriyor'' dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious