Küresel ısınmaya 250 bin kurban

  • Giriş : 17.08.2006 / 00:00:00

Dünyanın ilk kitlesel ‘iklim mültecileri’, küresel ısınmanın en büyük sorumlusu ABD’den çıktı. ABD’de Katrina kasırgası sonrasında 250.000 kişi evine dönemiyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

ABD’de küresel ısınma konularında araştırmalar yapan Earth Policy Institute tarafından hazırlaanan rapora göre, Katrine kasırgasının ardından en az 250.000 kişi evlerine dönemiyor. Ağustos 2005’te meydana gelen Katrina kasırgasının alt üst ettiği Louisiana ve Mississippi eyaletlerinde, 1 milyon kişi kentlerinden kaçarak mülteci konumuna düşmüştü.

Earth Policy Institute Başkanı Lester Brown, kurumun yaptığı araştırmayla ilgili olarak şu ifadeleri kullandı: “Uzmanlar, iklim mültecilerinin Pasifik’teki Tuamotu adalarından çıkacağını düşünüyordu. Mültecilerin ABD’nin Meksika körfezi kıyılarında yaşayan kendi yurttaşlarından çıkması şaşırtıcı oldu”.

ABD’DE DE İKLİM MÜLTECİSİ OLUR

Brown, ‘iklim mültecisi’ olarak tanımladığı 250.000 kişinin hiçbir zaman evlerine dönmeyeceğini vurguluyor. Brown, “İnsanlar, kasırganın ve sonrasındaki felaketin yarattığı şok, onarım masrafları ve sigorta primlerinin yüksekliği gibi nedenlerden ötürü evlerine dönemiyor, işte bu süreç gelişmiş bir ülkede iklim mültecisi yaratıyor” dedi. Başta ABD olmak üzere tüm gelişmiş ülkelerin enerji politikalarını değiştirmesi gerektiğini vurgulayan Brown, “Ne yazık ki ABD hükümeti işin ciddiyetinin farkında değil” diye konuştu.
New Orleans'taki dev Amerikan Futbol stadyumu afet merkezine dönüştürülmüş, ancak burası da evsiz yüzbinleri barındırmaya yetmemişti.

FELÂKETLER ŞİDDETLENECEK, KURBANLAR ARTACAK

Earth Policy Institute raporu, küresel ısınma nedeniyle şiddetli kasırgaların sayısının artacağını ve ABD’de çok sayıda iklim mültecisinin ortaya çıkacağını savunuyor. Rapor, 2005’teki Katrina ve Rita kasırgalarının, Meksika Körfezi’nde deniz suyunun rekor sayılan 26 santigrat dereceye kadar ısınmasıyla tetiklendiğinin altını çiziyor. Enstitünün tahminlerine göre, 1970’ten bu yana Dünya 0.6 santigrat derece ısındı, 2100 yılında ise 6 santigrat derece ısınmış olacak. Bilim çevrelerinde ise kabul gören sıcaklık artış tahmini ise 3 santigrat.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious