Küresel ısınmaya 56 trilyonluk çözüm

Küresel ısınmaya 56 trilyonluk çözüm.21299
  • Giriş : 07.06.2008 / 18:40:00

Uluslararası Enerji Ajansı’nın küresel ısınmaya çözüm projesinin maliyeti tam 56 trilyon YTL. Rapora göre yılda bir milyar elektrikle çalışan araba üretilmeli.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Sera etkisi oluşturarak küresel ısınmaya yol açan gaz salınımlarının 2050’ye kadar yarı yarıya düşürülmesinin maliyeti dudak uçuklatan cinsten. Merkezi Paris’te bulunan Uluslararası Enerji Ajansı (IEA), G8 ülkelerinden gelen talep üzerine hazırladığı raporda, dünyayı 2050’ye kadar kurtaracak projenin yaklaşık 56 trilyon YTL’ye (45 trilyon dolar) mal olacağını duyurdu. Hedefe ulaşmak için yeni projeler geliştirilmesi gerektiğini bildiren IEA Başkanı Nobuo Tanaka, ‘Küresel enerji devrimine ihtiyaç var’ açıklamasını yaptı. Peki astronomik rakam olan 56 trilyon YTL dünyayı nasıl kurtaracak? IEA küresel ısınmanın önlenmesi için yenilenebilir enerji kaynaklarına yönelmenin şart olduğunu açıkladı.

TÜRKİYE’DE LİSTEDE

Bu yüzden 2050’ye kadar dünyada her yıl 17 bin 500 rüzgar enerjisi türbini, 32 yeni nükleer santral, 215 milyon metrekare güneş enerjisi paneli ve bir milyar hidrojen enerjisi ya da elektrik enerjisiyle çalışan araç üretilmesi gerek. BM geçen yıl sunduğu İklim Raporu’nda sera gazı salınımıyla dünyayı kirleten ülkeler arasında ilk sırada ABD, Kanada, ve Japony’yı gösterdi. Türkiye ise 2004’te atmosfere bıraktığı 294 milyon ton karbondioksitle, gurubun hemen arkasında yer almıştı.

Tropik türlerin soyu tükenecek

KÜRESEL ısınma kutup ayılarından önce tropik türleri yok edecek. Washington Üniversitesi’nde yapılan araştırmada kutuplardaki türlerin değişik sıcaklıklarda yaşayabildiği, tropik türlerin, 1-2 derecelik sıcaklık artışında bile soylarının tükenebileceği ortaya çıktı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious