Küresel ısınmaya karşı bireysel önlemler

  • Giriş : 06.05.2007 / 00:00:00

Kurak geçen kış mevsiminin ardından herkesin aklında aynı sorular oluşmaya başladı 'İklime neler oluyor?

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Bu durum küresel ısınmadan mı kaynaklanıyor? Bunu engellemek için neler yapabiliriz?'

İnsan tarafından atmosfere verilen gazların sera etkisi yaratması sonucunda, dünya yüzeyinde sıcaklığın artmasına küresel ısınma deniliyor.

Toplumların, ''enerji kullanımı, endüstrileşme, ormansızlaşma ve ziraat'' başta olmak üzere çeşitli faaliyetleri küresel ısınmaya katkı olduğu ifade ediliyor.

DSİ'nin yayın organı Su Dünyası Dergisi'nden derlenen bilgilere göre, sera gazı salınımını kontrol etmek için bireysel bazda yapılan küçük davranış şekilleri ile küresel ısınmaya karşı etkili önlemler alınabiliyor.

Sera gazı salımına kontrol edecek günlük hayattaki bazı önlemler şöyle sıralanıyor:

-Standart ampulünüzü tasarruf ampulü ile değiştirin, yılda 75 kilogram (kg) karbondioksit tasarrufu sağlayın.

-Daha az araba kullanın. Daha sık yürüyün, bisiklet kullanın ve toplu taşıma araçlarından daha çok faydalanın. Araba kullanmadığınız her 2 kilometre için 0,75 kg. karbondioksit tasarruf edeceksiniz.

-Otomobilinizin hava ve yakıt filtrelerinin her zaman temiz olmasına dikkat edin. Çok tozlu ortamlara yaptığınız yolculuklardan sonra mutlaka filtrelerinizi temizletin. Kirli filtreler fazla yakıt harcanmasına yol açar.

-Geri dönüşüme katkıda bulunun. Evinizden çıkan çöplerin sadece yarısını geri dönüştürerek yılda 1200 kg. karbondioksit tasarrufu sağlayabilirsiniz.

-Lastiklerinizi kontrol edin. Düzgün şişirilmiş lastiklerle litre başına aldığınız yol yüzde 3 oranında artacak. Her 4 litre benzin tasarrufu 10 kg. karbondioksiti atmosferden uzak tutar.

-Daha az sıcak su kullanın. Suyu ısıtmak için çok fazla enerji kullanmak gerekiyor. Daha az su tüketen bir duş başlığı ile 175 kg, giysilerinizi soğuk su ya da ılık suda yıkayarak da 250 kg. karbondioksit tasarrufu yapabilirsiniz.

-Ambalajları fazla olan ürünlerden kaçının. Çöpünüzü yüzde 10 oranında azaltarak 600 kg. karbondioksit tasarrufu yapabilirsiniz.

-Su ısıtıcınızı ayarlayın. Isıtıcınızı kışın 2 derece aşağı, yazın 2 derece yukarı ayarlayın. Bu basit ayarlamayla yılda 1000 kg karbondioksit tasarrufu sağlayabilirsiniz.

-Elektronik cihazları tamamen kapatın. Evde ortalama 8 saat stand by konumunda bırakılan TV, DVD, müzik seti gibi elektronik cihazlar, yılda 450 kg karbon gazının atmosfere yayılması anlamına geliyor.

-Her yıl en azından bir ağaç dikin. Bir ağaç ömrü boyunca 1 ton karbondioksit emiyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious