Küresel ısınmaya karşı fazla mesai

Küresel ısınmaya karşı fazla mesai.8766
  • Giriş : 05.04.2008 / 16:21:00

Bangkok'taki, küresel ısınmayla dünya ölçeğinde mücadele toplantısında, 2009 sonundan önce yeni bir anlaşmaya varılması için hırslı bir çalışma takvimi yürütülmesi konusunda anlaşma sağlandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Bangkok'taki toplantıya katılan ülkelerin delegeleri, üzerinde uzlaştıkları çalışma takvimiyle bu yıl içinde ormanların yok olması veya iklim değişikliğiyle mücadelenin finansmanı gibi çeşitli konularda üç toplantı daha düzenlenmesini kararlaştırdılar.

Küresel ısınmaya etki eden sera gazları salımının azaltılması yolunda 2009 sonundan önce bir anlaşmaya varılması amacıyla çalışma takvimi üzerinde uzlaşan ülkeler, 2009 yılı içinde de dört ayrı toplantı düzenlenmesi konusunda görüş birliğine vardılar.

İklim toplantılarının bu yıl 6 hafta sürmesine karşılık 2009 yılındaki toplantıların 8 hafta sürmesini kararlaştıran delegeler, 2012'de ilk yükümlülükleri sona erecek Kyoto sözleşmesinin yerine alacak yeni bir anlaşmaya varmanın esas hedef olduğunu vuruladılar.

Toplantıda, ayrıca uçak ve gemi seyahatlerine bağlı olarak yayılan sera etkisi yaratan gazların salımının azaltılmasının yollarını araştırma konusunda anlaşma sağlanmıştı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious