Küresel ısınmaya özel ayakkabılar

  • Giriş : 27.02.2007 / 00:00:00

Son yıllarda küresel ısınmanın etkisiyle yaz aylarının aşırı sıcak olması nedeniyle ayakkabıcılar, ayakları daha rahat ve serin tutacak modeller geliştiriyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Konya'da kurulu firmanın Yönetim Kurulu Başkanı Recep Yıldız, 1996 yılında sektöre girdiklerini ve bugün yılda 140 bin çift erkek ayakkabısı ürettiklerini söyledi.

İç piyasada Türkiye'nin dört bir yanına ayakkabı gönderdiklerini ifade eden Yıldız, dönem dönem Almanya, Fransa, Hollanda ve İsviçre gibi ülkelere de ihracat yaptıklarını kaydetti.

Son yıllarda ayakkabıda, Uzakdoğu'nun ucuz ve kalitesiz ürünleri sektörü sıkıntıya soksa da birçok vatandaşın sağlığını düşünerek ayakkabı satın almasının kaliteyi yükselttiğini ifade eden Yıldız, bu nedenle yeni ve farklı modellerin geliştirildiğine dikkati çekti.

Özellikle küresel ısınmanın etkisiyle yaz aylarının son yıllarda aşırı sıcak geçmesinin ayakkabıcıları da yeni modellere yönlendirdiğini dile getiren Yıldız, birçok firmanın daha az terleten delikli ya da kumaştan ayakkabılar ürettiğini anlattı.

AYAKKABIYA HAVA ALDIRAN SİSTEM

Kendilerinin de geçen yıl ilkbahardan bu yana üzerinde çalıştıkları yeni bir modeli bu yaz için geliştirdiklerini vurgulayan Yıldız, şunları kaydetti:

“Bu ayakkabı sıcak yaz ayları için çok ideal. İçinde hava delikleri, hortum, hava kesesi ile yan tarafında supap bulunuyor. Hava delikleri içerdeki kirli havayı alıp topuk kısmındaki hava kesesine aktarıyor. Buraya kuvvet binince supaplar aracılığıyla kirli hava dışarı atılıyor ve ayakkabıya temiz hava girişi sağlanıyor. Klima gibi çalışan bu sistem, ayakların terlemesini ve mantar gibi rahatsızlıkları önlüyor.”

Yıldız, bu ürünün toptan fiyatının 56 YTL'den başlayacağını belirterek, ayakkabının güneşi az çekmesi için siyah yerine daha açık renklerde üretildiğini bildirdi.

Bu ürünlerinin yaza damgasını vuracağını ifade eden Yıldız, “Şimdiden Hollanda, Fransa ve İsviçre'den talep geldi. Havalar ısınınca diğer ülkelerden de talep geleceğini umuyoruz. Bu ürünün ihtiyaca göre biraz daha gelişmiş modelini üretebiliriz” diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious