Küresel ısınmaya "sanatsal" tepki

Küresel ısınmaya
  • Giriş : 02.04.2008 / 22:44:00

Marmara Üniversitesi'nde eğitimci ve öğrenciler küresel ısınmaya karşı tepkilerini sanat yoluyla dile getiriyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Bu doğrultuda sanat eğitimcisi Gazi Selçuk tarafından oluşturulan ART-IK Zamanı projesi ile; sanatçı, eğitmen, akademisyen, öğrenci, çocuk ve ailelerden oluşan farklı toplum kesimlerini, sanatın farklı disiplinlerinde bir araya gelerek küresel ısınma ve atık sanat konularında bilinç oluşturulması amaçlanıyor.

Marmara Üniversitesi Atatürk Sanat Merkezi ve Resim Bölümü Galerisi'nde, açılan sergi ile başlayan proje, 14 Nisan 2008 tarihine kadar söyleşi ve film gösterimleriyle izleyicileriyle buluşmayı sürdürecek.

Umut Eğitim Köyü ve Kadın Emeğini Değerlendirme Vakfı (KEDV) işbirliğiyle düzenlenen proje-sergi; Marmara Üniversitesi Atatürk Eğitim Fakültesi Resim-İş Öğretmenliği Bölümü öğrencilerinin, Umut Eğitim Köyü öğrencileri, Sonja Tanrısever atölyesi öğrencileri ve Kadın Emeğini Değerlendirme Vakfı (KEDV) eğitmenleri, bir araya gelerek farklı çalışmalarla küresel ısınma ve atık sanat konularını irdeleyen çalışmalar gerçekleştirdiler.

Çalışmaya katılan öğrenci ve eğitimcilerin heykel, resim ve düzenlemelerinin yer alacağı sergi süresince söyleşi ve film gösterimi gibi bir dizi etkinlikle küresel ısınma, atık ve atık sanatla ilgili gündem oluşturulması hedefleniyor.

Proje kapsamında; 4 Nisan Cuma günü, saat 14:00 İrfan Önürmen'in katılımıyla küresel ısınma ve atık sanat konularında söyleşiler düzenlenecek.

Film gösterimleri kapsamında da; 8 Nisan Salı günü saat 11:00, Uygunsuz Gerçek adlı belgesel film, 9 Nisan Çarşamba günü saat 14:00, ise Ron Fricke'ın yönetmenliğini yaptığı Baraka adlı film gösterilecek. Filmde doğa harikaları ile insanın doğa üzerindeki olumsuz etkisi etkileyici bir görsellik eşliğinde beyaz perdeye yansıtılıyor.

Katılımcıların küresel ısınma konusundaki hassasiyetlerini, her biri ayrı bir uyarıcı rol üstlenen yapıtlarıyla izleyicilerde bir farkındalık yaratma amaçlanıyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious