Küresel kaygılar dünya borsalarını vurdu

Küresel kaygılar dünya borsalarını vurdu.9348
  • Giriş : 21.01.2008 / 13:10:00

Küresel ekonomik kaygılar nedeniyle, Asya borsaları rekor oranda değer kaybetti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

ABD kaynaklı durgunluk kaygıları, başta Japon, Çin ve Hindistan borsaları olmak üzere, Asya borsalarının değer kaybetmesine neden oldu. Tokyo Borsasının, yüzde 4'e yakın değer kaybetmesinin ardından, Çin Menkul Kıymetler Borsası'nın temel barometresi Şangay Bileşik Endeksi yüzde 5,1, Hindistan Bombay Endeksi de yüzde 2,2 oranlarında değer kaybettiler. Uzmanlar, küresel ekonomik durgunluk kaygısının borsaların değer kaybetmesinde etkili olduğunu vurguluyorlar.

Tokyo Borsası rekor düşüşle kapandı

Tokyo Menkul Kıymetler Borsası rekor düşüşle kapandı.

Nikkei endeksi, 535,35 puan (yüzde 3,86) değer kaybederek, son iki yılın en düşük değeri olan 13,325.94 puandan kapandı. Borsanın düşmesinde, ABD Başkanı George Bush tarafından açıklanan, 150 milyar dolarlık ekonomik toparlanma paketinin, ekonomik durgunluğu önleyemeyebileceği kaygısı etkili oldu.

Borsa 46 binli puanlara geriledi

İstanbul Menkul Kıymetler Borsası (İMKB) Ulusal 100 Endeksi, birinci seansın ilk yarısında 47 bin puanın altını düştü.

Endeks, seansın 1 saat 15 dakikalık bölümünü, Cuma günü ikinci seans kapanışına göre 1,805,05 puan azalarak 46.852,41 puandan geçti. Hisse senetleri bu seviyede ortalama yüzde 3,71 değer kaybetti.

İlk bölümde işlem hacmi ise 458 milyon YTL olarak gerçekleşti.

'Bundan sonra likidite bolluğu olmayacak'

A Yatırım Genel Müdür Yardımcısı Murat Salar, bundan sonra, son 3-4 yıldır devam eden likidite bolluğunun olmayacağını ifade ederek, Borsada 43 binli seviyelerin görülebileceğini kaydetti.

Salar, piyasalardaki duruma ilişkin Borsada yaşanan gerilemenin beklenen bir gelişme olduğunu, geçen yıl Ağustos ayında ABD'de ortaya çıkan kredi krizinde endişelerin arttığını, ancak hükümetler ve merkez bankalarının aldıkları önemlerle önemli adımlar atıldığını hatırlattı.

Bugün gelinen noktada ise piyasaların geleceğe endişeyle baktıklarını ifade eden Salar, şöyle devam etti:

''ABD ekonomisinin durgunluğa girmesi neredeyse kesinleşti. Bunun dünya ekonomilerine de yansıması son derece normal. Son 3-4 yıldır pozitif trendin ana gerekçesi dünya ekonomilerindeki olumlu seyirdi. Global konjonktür ile birlikte bazı şeyleri düzeltmiştik. Bundan sonra son 3-4 yıldır devam devam eden likidite bolluğu olmayacak. Daha farklı bir atmosfere giriyoruz. Bunun değişmesi için ABD ekonomisinde dipten dönüşü görmek lazım. Türkiye son dönemde bize benzer ülkelere göre daha negatif fiyatlanmaya başladı. Bunun da birkaç nedeni var. 2007 yılını siyaset konuşarak çok boşa harcadık. Ekonomide atılması gereken adımlar maalesef atılmadı. O gün atılmayan adımların bugün negatif anlamda fiyatlara yansıması yaşanabilir.''

Bundan sonraki süreçte Türkiye'nin ev ödevlerine tekrar dönmesi gerektiğinin altını çizen Salar, yapılması gereken reformlara dikkati çekerek, ekonomik programın revize edilerek günümüze uyarlanması gerektiğini söyledi.

Türkiye'nin IMF ile ilişkisinin bundan sonraki süreçte nasıl devam edeceğinin de önem taşıdığını vurgulayan Salar, AB konusunda kararlı siyasi iradenin olduğu yönünde mesajlara ihtiyaç bulunduğunu anlattı.

-43 BİNLİ SEVİYELER GÖRÜLEBİLİR....-

Murat Salar, Borsada 43 binli seviyelerin görülebileceğini ifade ederek, "Şu anda piyasalarda pozitif olabilecek bir şey görünmüyor. Pozitif bir gelişme yaşanırsa da endeks en fazla 50 bin 500'leri görebilir. Ancak bu kolay değil, endeks aşağı yönlü bir trendde bulunuyor" diye konuştu.

Döviz tarafında ise belirleyici olacak unsurun yerli yatırımcının satışları olduğunu anlatan Salar, dolarda 1,2000-1,2500 YTL arasında yerli satışlarının yoğunlaşacağını düşündüğünü kaydetti.

Salar, kısa vadede dolarda üst limitin 1,2500 YTL seviyeleri olduğunu söyledi.

Kontrol edilmesi gereken bir süreçten geçildiğine işaret eden Salar, yaşanan sürecin son 4-5 yılın dönüşümünün sinyali olabileceğini dile getirdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious