Küresel kriz Doğu Avrupa'yı vurabilir

Küresel kriz Doğu Avrupa'yı vurabilir.20395
  • Giriş : 30.01.2008 / 17:20:00

Sosyalist sistemin tasfiyesinden sonra bankacılık sistemlerini Batılı dev bankaların hakimiyetine bırakan Doğu Avrupa ülkelerini, zor günlerin bekliyor olabileceği belirtildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Sektör kaynakları, ABD yüksek riskli mortgage sektöründe başlayan ve tüm Batı ülkelerindeki banka ve finans sistemini etkileyen sarsıntının Doğu Avrupa ülkelerine sermaye akışını olumsuz etkileyeceğini bildiriyor.

Konut kredisi sektöründeki sıkıntının birçok Batılı bankayı varlık değerlerinde milyarlarca doları bulan değer indirimine gitmek zorunda bıraktığını hatırlatan kaynaklar, kendi ülkelerindeki sorunlardan dolayı zarar gören Batılı büyük bankaların Doğu Avrupa ülkelerine fon aktarımını kısmak zorunda kalabileceğine dikkat çekiyor.

Sosyalist ekonominin tasfiyesini izleyen neoliberal özelleştirme yıllarında Macaristan'ın bankacılık sisteminin yüzde 74'ünün, Romanya'nın yüzde 93'ünün, Çek Cumhuriyeti'nin yüzde 97'sinin Batı Avrupa bankalarının eline geçtiğini vurgulayan kaynaklar, bu ülkelerin, Batılı bankaların uğradığı zarardan doğan ve kendi performanslarından kaynaklanmayan "ithal edilmiş bir kriz" ile karşı karşıya kalabileceğini belirtiyor.

Doğu Avrupa ülkelerinin çoğunluğunun cari açıklarını bankalar aracılığıyla giren yabancı sermaye akışıyla kapattığı, bu yüzden bu akıştaki bir aksamanın bu ülkeler için ciddi ekonomik sonuçlara yol açabileceği ifade ediliyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious