Küresel kriz Kazak hacıları vurdu

Küresel kriz Kazak hacıları vurdu.15158
  • Giriş : 03.12.2008 / 16:34:00

Hac ibadetlerini yerine getirmek için kutsal topraklara gidecek Kazak hacı adaylarının sayısı, geçen seneye oranla yarı yarıya azaldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Kazakistan Diyanet İşleri Başkanlığı'ndan yapılan açıklamada, ülkede kendini iyice hissettiren ekonomik krizin bu sene kutsal topraklara giden hacı adaylarını da olumsuz etkilediği bildirildi. Ekonomik sıkıntılardan Kazakistan'dan kutsal topraklara gidecek hacı adayların sayısının 3 bine düştüğü belirtildi. Geçen sene ise 5 bin Kazakistan vatandaşı hac ziyareti yapmıştı.

CİDDE'DE KAZAKİSTAN KONSOLOSLUĞU AÇILDI

Kazakistan, Suudi Arabistan'ın Cidde kentinde Konsolosluk açtı. Dışişleri Bakanlığı resmi temsilcisi Yercan Aşikbayev, Kazak vatandaşların bütün Müslümanlarca kutsal sayılan Mekke ve Medine ziyaretlerinde daha rahat edebilmeleri için Cidde şehrinde konsolosluk açtıklarını bildirdi.

Kazakistan'ın Suudi Arabistan ile işbirliğini çok yönlü geliştirmek için elinden geleni yapmaya hazır olduğunu belirten Aşikbayev, Konsolosluğun en önemli amaçlarından birinin de İslam Konferansı Teşkilatı'na (İKT) üye Müslüman ülkeler ile olan ilişkilerin daha üst düzeyde tutmak olduğunu ifade etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*