Küresel mali kriz bir ABD oyunu mu?

  • Giriş : 11.10.2008 / 10:26:00

Ataklı: ABD etrafa öyle bir zarar veriyor ki, sonuçta kendisine hiçbir şey olmamış gibi olacak.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Amerikalılar diyor ki: “Bu tarihin en büyük ekonomik krizi. Öyle ki 1929 krizi bile gölgede kalacak.”
İşin sahibi böyle söyleyince etkisi de daha büyük oluyor tabii. Avrupa sarsıldı. İngiltere ve Almanya bankalarını kurtarmak için büyük fonlar ayırdılar. Fransa'da bazı bankalara devlet el koyuyor. Rusya beklemediği bir yıkıma uğramak üzere. Uzak Doğu'da panik havası esiyor. Güney Kore battı gibi. Çin ne yapacağını şaşırmış halde.

Biz ise “bu kriz bizi ırgalamaz” tavrından “etkisi tabii ki olacak ama bu geçici bir durum” aşamasına geldik. Ama bu yazı henüz okunmadan “yandık bittik” sesleri de yükselebilir tabii.

Şimdi gelelim konunun “komplo teorisi” bölümüne. Ekonomistler gazete safyalarında ve TV ekranlarında kriz tahlilleri yapıyorlar. Kimi çok güzel anlatıyor, anlıyoruz, kimi hiç anlamadığımız teknik terimlerle kafamızı allak bullak ediyor.

Ben bazılarına soruyorum, “Bu işin sonunda ne olacak, kim kârlı çıkacak?” diye. Bazı ekonomistler “Sonuçta ABD kârlı çıkar” diyor.

Peki kim zarar edecek? Bazı Avrupa ülkeleri, Rusya, Hindistan, Çin ve gelişmekte olan ülkeler. Dolaylı olarak da Japonya. Böylelikle dünyada yeniden bir düzen kurulacak, ABD hami rolüyle zordaki ülkelere “yine” yardıma koşacak.

İyi de ABD sonuçta kârlı çıkmak için kendi de çok büyük yıkıma gitmiyor mu? Gidiyor tabii de, etrafa öyle bir hasar veriyor ki, sonuçta sanki kendisine hiçbir şey olmamış gibi olacak.

Dün değerli dostum Nurlu Esemenli ve başarılı oğlu Menend ile Levent'teki Tike'de bir öğle yemeğinde buluştuk. Konu yine krizden açılınca Menend “Ben de bu krizin bir ABD oyunu olduğuna inanıyorum artık” dedi. Sonra da bir filmden örnek vererek anlatmaya başladı.

“Keanu Rivees'in oynadığı Speed filmi vardı. Bu filmin başında polislere rehine kurtarma eğitimi veriliyordu. Soru şuydu: 'Adam rehinenin başına tabanca dayamış, bu durumda ne yaparsınız?' Bütün cevaplar aşağı yukarı birbirine benziyordu. Sadece Keanu, 'Ben rehineyi vururum, ama öldürmem, böylece rahine bir anda işe yaramaz hale gelir' cevabını verdi.”

Menend devam etti: “ABD'de bana göre bunu yaptı. Ekonomik kriz kaçınılmazdı. Bir şey yapılması gerekiyordu. Sanki rehine vuruldu. Adeta rehin alan zora düştü. Örneğin, Kore battı, Japonya destek olmak zorunda, bir anlamda pasifize oldu. Rusya çok kabarmıştı, şimdi kendi derdine düştü. Avrupa başına buyruk hareket etmeye çalışıyordu. Şimdi ne yapacaklarını bilemez haldeler. Sonuçta ABD dünyadan 850 milyar dolar para çekecek. Sıkıntıya düşen ülkeler kendi dertlerini düşünürken Amerika ayağa kalkacak.”

Komplo momplo, mantıksız mı? Sonuçta ABD karşı çıkacak, biz dahil pek çok ülke yeniden hizaya girecekse, ne fark eder ki?

VATAN

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*