Küresel mali kriz komplo olabilir mi?

Küresel mali kriz komplo olabilir mi?.9559
  • Giriş : 22.10.2008 / 10:32:00

Ekonomik kriz Amerika’nın elden kaçırmaya başladığı dünya lideri konumunu yeniden elde etmek için planlayıp uyguladığı bir başka şok terapisi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Başlıktaki soruya hemen cevabımı vereyim. Neden olmasın ki?.. Ben Amerika'da başlayıp tüm dünyaya yayılan ekonomik krizin, merkezde bilinçli çıkarıldığını ve manipüle edilme ihtimalinin bulunduğuna inanmaktayım.

Bu gibi iddialarda çoğunlukla somut delil sunmak kolay olmaz. Ancak neden-sonuç bağlantılarını düşünürsek, ortada bir komplo ihtimalinin olduğunu siz de göreceksiniz.

Ekonomik kriz çıkmadan önce Amerika'nın en güçlü ülke olma sıfatı tartışılıyordu. Tüm zamanların en başarısızı sayılan 'Topal ördek' başkanlarının liderliğinde Amerika, savaşmaktan başka bir şey bilmeyen, dünya çapında nefret edilen bir ülke olarak algılanıyordu. Rusya, İran ve hatta Venezüella, Amerikan hegemonyasına her fırsatta karşı çıkıyorlardı.

Krizle birlikte ne oldu biliyor musunuz; dünyada hemen herkes tehdit haline gelen krizi önlemesi için Amerika'dan medet ummaya başladı. Neredeyse tüm ülkelerde insanlar gözlerini ekrana dikmiş, Amerika'da olan biteni izlemeye başladı, Amerikan Başkanı'nın konuşmaları, açıkladığı kurtarma paketleri, tüm dünyanın umudu haline geldi.

İşin özeti; Amerika yine umutların bağlandığı ülke oldu.

Bu arada petrol fiyatlarındaki düşüş nedeniyle Rusya, İran ve Venezüella, petrol üreticisi olduklarından hayli sarsıldılar ve güç gösterisi yapacak takatları pek kalmadı.

Yani, birden patlayan krizden hangi ülkenin siyasi açıdan yararlandığına bakarsak ortada bir komplo olması ihtimalinden bahsedebiliriz.

Meseleye böyle bakarsak, Lehman Brothers'ın neden batmasına izin verildiği muamması da açıklık kazanmaya başlar.

Biliyorsunuz Lehman Brothers ile hemen hemen aynı durumda bulunan birçok başka finansal kuruluşun batmasına izin verilmedi, kurtarma paketiyle kurtarıldılar.

Ancak galiba Lehman Brothers krizi tetiklemesi için seçilmişti. Nitekim Lehman Brothers'ın batmasıyla birlikte her şey çözülmeye de başladı.

Şimdi 'Peki, bu krizin Amerika'ya verdiği hiçbir zarar yok mu da bir komplodan söz ediyorsunuz?' diye soracaksınız.

Tabii ki Amerika da zarar görüyor ama bence kriz komplosunu planlayanlar için bunun pek önemi yok.

Bunun nasıl olabileceğini bir başka örnek ile açıklamaya çalışayım.

Şu anda Amerikalıların sadece yüzde 16'sı 11 Eylül saldırıları için getirilen resmi açıklamaya inanıyor. NyTimes-cbs araştırmasına göre geri kalan yüzde 84, 11 Eylül saldırısında bir başka açıklama olduğuna yani o olayın bir komplo olduğuna inanıyor.

Hatırlarsanız o olayda da birçok Amerikalı ölmüştü. Olayı planlayanlar ve uygulayanlar amaçlarını gerçekleştirmek için kendi vatandaşlarını da rahatlıkla harcayabildiler.

Amaç; toplumda bir şok, yeni ilan edilen düşmana karşı savaşılmasına onay verecek bir kitle oluşturmaktı.

Bu 'Neocon' diye bilinen insanların teorik fikir babası olan Leo-Strauss'un ortaya attığı bir toplum yönetim metodudur.

Leo-Strauss, yönetimlerin toplumları istedikleri gibi, istedikleri amaçlara yönelik harekete geçirmek için en iyi yöntemin şok terapisi olduğunu söylemiştir.

11 Eylül saldırısı bir şok terapisi komplosuydu ve Amerika o günden bu yana savaşıp duruyor.

Ekonomik kriz de Amerika'nın elden kaçırılmaya başlanılan dünya lideri konumunu yeniden elde etmek için planlanıp uygulanan bir başka şok terapiydi bence.

Kolayca kabul edilebilecek bir şey değil, biliyorum ama tüm süreçten pis kokular da yükseliyor. Ben sadece bir kenara not edilsin diye yazmak zorundaydım kuşkularımı...

AKŞAM

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*