Küresel zirveden kötü haber

  • Giriş : 30.01.2007 / 00:00:00

Dünyanın dört yanından iklim uzmanları, iklim değişikliğini masaya yatırmak üzere Paris'te toplandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

BM'nin finanse ettiği Hükümetlerarası İklim Değişimi Uzmanlar Grubu toplantısı dört gün sürecek. Uzmanların tartışmalar sonunda son şeklini verip 2 Şubat'ta yayımlayacağı rapor, beş yıl boyunca iklim konusunda referans kaynağı olacak.
Zaten iki yıldır hazırlanmakta olan raporda 'iyi haber' yok. Fransız iklimbilimci Herve Le Treut'ye göre, rapor uzun zamandır söylenegelenlerin teyidinden başka bir şey olmayacak.
Grubun 2001 toplantısının sonunda yayımlanan raporda, ortalama sıcaklığın yüzyıl sonunda 1990 raporuna göre 1.4-5.8 santigrat derece artabileceği uyarısı yer alıyordu. Fransız uzman Jean Jouzel'e göre, yeryüzü sıcaklığı bir yüzyılda 0.8 derece arttı. Bu artışın yarısı da son 30 yılda görüldü.
Uzmanlara göre bu artış, sadece doğal değişikliklerden kaynaklanmıyor. Atmosfere yayılarak sera etkisine neden olan karbon gazlarının önemli kısmına insanlar yol açıyor. Bu da, gözlerin karar mercilerine ve yöneticilere çevrilmesine neden oluyor.

Endonezya adaları yok oluyor
Bu arada, küresel ısınma sonucu yükselen deniz sularının, Endonezya'da 2030'a kadar 2 bin adayı sular altında bırakacağı açıklandı. Açıklama toplantısında durumun 'çok çok ciddi' olduğunu belirten Endonezya Çevre Bakanı Rachmat Witoelar, bu adalarda insan yaşayıp yaşamadığı hakkında ayrıntı vermedi. Endonezya, yaklaşık 18 bin adadan oluşuyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious