Küresel'e 7 bin kilometre pedal çevirecek

  • Giriş : 18.03.2007 / 00:00:00

Küresel ısınmaya ve doğada hızla yayılmaya başlayan kuraklığa karşı uyarıda bulunmak için Erzincan'da bir bisiklet sürücüsü yaklaşık 7 bin 250 kilometre pedal çevirecek.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Erzincan'da yaklaşık 10 yıldır amatör ve son iki yıldır da doğa bisikletcisi olarak pedal çeviren 25 yaşında Serkan Taşdelen, dünya genelinde yaşanılan küresel ısınma ve kuraklığa karşı insanların daha bilinçli olması için ilginç bir eylem gerçekleştirecek.

Küresel Isınmaya Direniş ismini verdiği projesi ile Türkiye genelinde 7 bin 250 kilometre yol kat edecek olan genç bisikletçi, insanların doğaya karşı daha duyarlı olması gerektiğini belirtti. 29 Nisan 2007 tarihinde Erzincan'dan start alacak olan Serkan Taşdelen, 7 bin 250 kilometrelik yolculuğunu 10 Ağustos 2007 tarihinde İstanbul'da noktalandıracak.

Günlük ortalama 70 kilometre yol katedeceğini açıklayan Serkan Taşdelen, bu projeyi tek başına gerçekleştireceğini, ancak katılmak isteyen bisikletçilerin ise kendisine iller arasında 100 ila 300 kilometre arasında eşlik edebileceklerini belirtti.

Türkiye Doğa Derneği'nin Küresel Isınmaya Direniş Projesi'ne destek verdiğini belirten Taşdelen, "Son yıllarda insanların bilinçsizce doğayı kirletmektedir. Bu şekilde devam etmesi durumunda küresel ısınma ile birlikte büyük tehlike yaşanılacaktır. İnsanları uyarma açısından böyle bir direniş göstereceğim. İnsanlar doğaya sahip çıkmalıdır." diye açıklamada bulundu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious