Küreselleşme sonucu değişim ve bilgi yarışı arttı

  • Giriş : 12.09.2006 / 00:00:00

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener, küreselleşme sonucu değişim ve bilgi yarışının çok daha fazla olduğunu söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener, küreselleşmenin dünya genelinde bir anlayışı yıktığını, değişimin geçmişe oranla çok büyük bir hızla yaşandığını belirtti.
Kurdele kesimi öncesi yaptığı konuşmada kendini, ülkesini, etrafını ve dünyayı sorgulayan herkesin ortak sorusunun gelişmiş ülkelerin gelişmişlik veya gelişmemiş ülkelerin gelişmemişlik gerekçeleri olduğuna dikkat çeken Şener, "Böyle bir yapıda herkes küresel rekabetin baskısını ve avantajlarını iyi kullanmak zorunda. Bu bağlamda ülkemizdeki öğrenciler artık birbirleri ile, akranları ile değil diğer ülkelerdeki akranları ile rekabet edip yarışıyor. Ben inanıyorum ki bu küresel yarışta Türk gençlerinin insanlığa söyleyeceği çok şey vardır" şeklinde konuştu.

Ülkelerin gelişmişlik düzeyinde birinci kavramın nüfus, ikinci kavramın ise kurumsal yapılanma olduğunun altını çizen Şener, "Nüfus derken, sayı olarak değil nitelik olarak baz alınıyor. İyi bir kurumsal yapıda ise nitelikli genç ve insan yetişiyor. Bu okul benzeri yapılar sadece kişilerin bireysel mutluluğu için değil ülkenin geleceği açısından da çok önemli diye düşünüyorum. Eğitime yapılan yatırımın da geleceğe yapılan yatırımdır." dedi.

Törenden sonra okul öğrencileriyle bir süre sohbet eden Bakan Şener, öğrencilerin çeşitli konularla ilgili sorularını da cevapladı. Okulun lise son sınıfı öğrencilerinden Hakan Yıldırım, bakandan hükümet olarak başarılı olup olmadıklarını sordu. Öğrencinin sorduğu soruya hazırlıksız yakalanan Bakan Şener, önce bir fıkra anlatarak zaman kazandı, daha sonra kendisinin okulda başarılı olup olmadığını sordu. Yıldırım'ın sorusunu cevaplayan Bakan Şener şöyle konuştu: "Hükümet olarak başarılı olmaya çalışıyoruz. Herkes bulunduğu mevkide bunun için uğraşıyor. Ama hükümetlerin başarılı olup olmadığı seçimlerde belli olur." dedi.

Törende Bilgi Sanat Merkezi'nin müzik bölümünün oluşmasında destek veren dünyaca ünlü Güher ve Seher Pekinel kardeşler ile sanat merkezine katkılarından ötürü Tomris Taşkent, Doğan Karabay, Ahmet Eren ve Almanya Başkonsolosu'nun eşi Gudrun Möckelmann'a teşekkür plaketi Başbakan yardımcısı Abdüllatif Şener tarafından verildi. Kurdele kesiminin ardından üç katlı binayı gezen Şener onuruna dört kişilik bir topluluk tarafından müzik dinletisinde de bulunuldu. Öğrencilerle bir süre sohbet edip Doğan - Yücel Karabay Hazırlık Okulu'nu da açan Şener ardından İstanbul'a hareket etti.

Bugün açılışı gerçekleşen Bilgi Sanat Merkezi'nde 6 müzik odası, ikisi 40 enstrüman kapasiteli 6 müzik odası, 4 piyano odası, resim atölyesi, çalışma odaları, bilgisayar odası ve kütüphane yer alıyor. Törende Türk Eğitim Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Rona Yırcalı da okulun en önemli özelliğinin özel yeteneklilere eğitim veren Türkiye'deki tek okul olması olduğunu belirtip, "Gelişme yetenekleri kısıtlanmış üstün zekalı çocuklar gereken eğitimi almadıkları durumunda bireysel mutluluğa erişememektedirler" dedi.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başlayan törende Okul Müdürü Azmi Özkardeş de konuşma yaptı. Törene Vali Erdal Ata, Kaymakam Mehmet Emin Avcı, İl Milli Eğitim Müdürü Hayrettin Gürsoy, İlçe Milli Eğitim Müdürü Aydın Ceylan, Gebze Ticaret Odası Başkanı İbrahim Başaran da katıldı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious