Küreselleşmeye karşı çıkmakla olmaz!

  • Giriş : 10.11.2006 / 00:00:00

Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, İzmir Ekonomi Üniversitesin'de 'Küreseleşme Sürecinde Türkiye' konulu bir konferans verdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Bakan Çelik'in sunduğu 'Küreseleşme Sürecinde Türkiye' konulu bir konferansa İzmir Valisi Oğuz Kağan Köksal, İzmir İl Emniyet Hüseyin Çapkın, İzmir Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş, İzmir Ekonomi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Atila Sezgin, İzmir Milli Eğitim İl Müdürü Kamil Aydoğdu, İzmir'deki okulardan idareci ve öğrenciler katıldı.

Çelik, konferansta, "Biz son zamanlarda 'dünya düzdür' diye bir kitap yayınladık. Eğer cep telefonunuz varsa, internetiniz varsa oturduğunuz yerden ABD'de bir şirketi idare edebilirsiniz. Veya Avusturalya'daki ve herhangi bir ülkedeki şirketlerinizi oturduğunuzu yerden yönetebilirsiniz. Küreselleşme değimiz şey bu sevgili öğrenciler. Küreselleşme olumlu ve olumsuz şeylerde getirmiştir. Bazı adeletsizlikleri de getirdi bunu biliyoruz. Hukuk, ekonomi, küreseldir. Ben antenlerimi kapatırım hiçbirşeyde yapmam gibi bir lükse sahip değilsiniz. İstesenizde istemesenizde hepiniz bu halkanın içersindesiniz. 2 milyon öğrenci kendi ülkesinin dışında eğitim yapıyor. Bence küreseleşme sorularının tartışmanı hiç anlamı yok sevgili gençler. Siz meselinin ortasındasınız. Kışın soğukta, soğuğa karşı olmanın hiçir anlamı yoktur, yapmamız gereken tedbirlerimiz almamız uygun olanıdır. Biz Türk Gençliği ve Cumhuriyetin bekçileri olarak küreseleşmeye taraftarız veya değiliz, iyidir veya kötüdür gibi kısır tartışmalara girmem. Esas cevaplandırmamız gereken; işin dışında ve yönetilen mi? olmak, Yoksa işi içinde olmak ve yöneten mi? olamaktır. Ayrıca küreseleşme iyi de kötü de kanalize edebilirsiziniz" şeklinde konuştu.

Demokrasiyi yaşamak iliklerine kadar hissetmek ve yaşamakla olduğunu da dile getiren Çelik, haklının kuvvetili olduğu bir dünyda yaşanmadığını, kuvvetlinin haklı sayıldığı bir dünyada yaşındığını kaydetti. Milli Eğitimi 'dikensiz gül bahçesi' olarak görmediklerini kaydeden Çelik, en iyiye layık olduklarını, çıtayı çok daha yükseltmek, Atatürk'ün gösterdiği çağdaş medeniyetler seviyesinin üstüne çıkmak zorunluluğu olduğunu da dile getirdi.

İzmirli gençlerin hazırladığı 148 projenin AB tarafından kabul edildiğini ve 3.5 milyon Euro fon sağlandığını da kaydeden Çelik, İzmir'in bu konuda önemli bir başarıya imza attığını, İzmir'in eğitim alanında ileride çok daha büyük başarılara imza atacağına inandığını ifade etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious