‘Kurnaz zincirlenerek getirildi'

  • Giriş : 25.08.2006 / 00:00:00

ABD’nin Guantanamo Üssü’nde, terör zanlısı olduğu gerekçesiyle 4 yıldır tutuklu bulunan Murat Kurnaz serbest bırakıldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Murat Kurnaz’ın avukatı Gerhard Docke, Almanya doğumlu olan Kurnaz’ın Ramstein Askeri Üssü’nde güvenlik yetkililerine teslim edildiğini ve şu anda ailesiyle birlikte olduğunu açıkladı.

Terör şüphelilerinin tutulduğu Guantanamo üssünden serbest bırakılan Murat Kurnaz’ın günlük hayata dönmesi için zamana ihtiyacı olduğunu söyleyen avukat Gerhard Docke, müvekkilinin doktor kontrolünden geçirildikten sonra kamuoyunun önüne çıkacağını söyledi.

Kurnaz’ın avukatı Gerhard Docke, Uluslarararası Af Örgütü ile düzenleyediği basın toplantısında, konuyla ilgili soruları yanıtladı.

ALMAN YETKİLİLER ŞAŞIRDI

Docke, Murat Kurnaz’ın, askeri bir uçakla, elleri ve ayakları bağlı, gözleri bantlı şekilde uçağın zeminine zincirlenerek getirildiğini söyledi. Docke, Bremen’de düzenlediği basın toplantısında, “Murat Kurnaz 15 ABD askerinin refakatinde, elleri, ayakları bağlı, gözü bantlı ve yere zincirlenmiş olarak askeri uçakla Almanya’ya getirilerek Alman yetkililere teslim edildi. Yolculuk esnasında hakaretler gördü. Guantanamo’ya götürüldüğü gibi Almanya’ya getirilmiş oldu. Alman yetkililer de gördüklerine şaşırdılar. Bu olay ABD’lilerin olaydan hiçbir ders çıkarmadığını gösteriyor” dedi.

‘ZAMANA İHTİYACI VAR’
Murat Kurnaz’ın basın toplantısına neden katılmadığını merak edenler olabileceğini belirten Docke, “Bu genç bir daha dışarı çıkıp ailesine kavuşacağını bilmeden 4,5 yıl kafeste yaşadı. Bana dün anlattığına göre, Guantanamo’da yaklaşık 4 yıl boyunca hücresinde ışığı gece gündüz yanıyordu. Kurnaz orada işkence gördü” diye konuştu.

Docke, Kurnaz’ın zamana ihtiyacı olduğunu belirterek, “Bu kadar işkenceden sonra yaşadığı ani değişimi özümsemesi lazım. Guantanamo’da kendisine adeta bir hayvan gibi muamele edildi. Ona biraz zaman tanımalıyız” dedi.

Docke, Kurnaz’ın annesi Rabia’nın da oğluna kavuştuğu için memnun olduğunu ve çok duygusal bir gün yaşadığını söyledi.

‘GUANTANAMO’NUN VARLIĞI SKANDAL’
Avukat Docke, Guntanamo’nun varlığının büyük bir skandal olduğunu belirterek, ABD tarafının 2002 yılından beri Kurnaz’ın suçsuz olduğunu bildiğini, buna rağmen müvekkilinin serbest bırakılmasının bu günlere kaldığını söyledi.

Kurnaz’ın Guantanamo’ya götürüldüğü dönemdeki Alman hükümetine de başvurduğunu söyleyen Docke, “Onlar bana, ‘ABD’liler izin vermiyor. Biz bir şey yapamayız. Kurnaz Türk vatandaşı’ dediler. Ancak ABD’liler Murat Kurnaz’ın serbest bırakılmasını hükümete teklif etti, dönemin hükümeti bunu reddetti” diye konuştu.

Hükümet Sözcü Yardımcısı Thomas Steeg ise yaptığı açıklamada, hükümete bir suçlamada bulunulamayacağını, hükümetin, iddiaların aksine Kurnaz’ın serbest bırakılması için çaba sarf ettiğini söyledi.

Öte yandan, Bremen Savcılığından yapılan açıklamada, Kurnaz hakkında, bir terör örgütüne üye olmak suçlamasıyla tekrar soruşturma başlatılacağı bildirildi.

24 yaşındaki Murat Kurnaz, 2001 yılında Pakistan’da terör şüphesiyle tutuklanmış ve 2002 yılında Guantanamo’ya götürülmüştü.

NASIL TUTUKLANMIŞTI?

Murat Kurnaz’ın eski avukatı Prof. Baher Azmy, müvekkilinin tutuklanma hikayesini şöyle anlatmıştı:

“Murat Kurnaz, Almanya’nın Bremen kentinde Mercedes fabrikasında çalışıyordu. 18 yaşında dine merak saldı. 2001’de Türkiye’ye gelerek evlendi, ardından Almanya’ya döndü. Eşini Almanya’ya getirecek işlemleri tamamlarken İslamiyeti daha iyi öğrenmek üzere Bremen’den arkadaşı Selçuk Bilgen’le Pakistan’a gitmeye karar verdi. Frankfurt’tan 3 Ekim 2001’de yola çıkarken köpeği ile ilgili bir ödemeyi yapmadığı için Selçuk’un seyahati engellendi. Murat tek başına Karaçi’ye uçtu. Pakistan ve Hindistan’da 10 milyon üyesi olan ‘Jama’at al-Tablighi’ adlı barış yanlısı bir kuruluş mensuplarıyla İslamabad, Lahore ve Peshaver’de kutsal yerleri ziyaret etti.

Bu arada Kuran okumasını öğrendi. Almanya’ya dönmek üzere havalanına giderken rutin kontrol yapan Pakistan polisi Murat’ı tutukladı. İki hafta işkenceli soruşturma sonunda Afganistan’da Kandahar’a götürüp ABD askeri makamlarına teslim ettiler. Orada işkence gördü. Almanya’da bir süre yaşayan 11 Eylül terör eylemlerinin planlayıcısı Mohammed Atta ile ilişkisi olup olmadığını sordular. Murat’ı, tanımadığını ısrarla söylemesine rağmen, Ocak 2002’de Guantanamo’ya götürdüler. Annesi Rabia Kurnaz’ın bulduğu Alman avukat Gerhard Docke’un Murat’ı savunma talebini ABD’liler geri çevirdi. 2004 Ağustos’unda avukatlığını üstlenip Guntanamo’ya gittim.”

HAFTADA 3 KEZ HÜCRESİNDEN ÇIKARILIYORDU

Prof. Baher Azmy sözlerine, “Murat Kurnaz’la avukatı olduğum için görüşebiliyordum. Yakınlarına görüşme izni verilmedi. Murat, Camp Delta’da 2x3 metrelik penceresiz bir hücrede tek başına kaldı. Haftada üç kez 20 dakika egzersiz için avluya çıkabiliyordu. Gece gündüz tepesinde ışık yakıldığı için uyuma güçlüğü çekiyordu. Tüm günü Kur’an okumakla geçiyordu” şeklinde devam etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious