Kürşad Tüzmen, Çinli bakan yardımcısını mest etti

Kürşad Tüzmen, Çinli bakan yardımcısını mest etti.9956
  • Giriş : 09.09.2007 / 11:36:00

11. Çin Uluslararası Yatırım ve Ticaret Fuarı'ndaki Türk standlarının açılışını Çinli Bakan yardımcısıyla yaptı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Ev sahibi bakan yardımcısı mehtere hayran kaldığını söyledi.

Ülkenin güneydoğusundaki Xiamen (Şiamın) şehrinde düzenlenen Çin'in en büyük yatırım fuarına Türkiye ''Odak ülke'' olarak katıldı. Dün fuarın açılışına katılan ve bugün de Türk standlarının mehter eşliğinde açılışını yapan Tüzmen'in oldukça neşeli olduğu gözlendi.

Tüzmen, Ticaret Bakan Yardımcısı Ma Xiuhong ile önce mehter ve Türk halk dans gösterisini izledi, sonra da standın açılış kurdelesini kesti. Mehter takımın gösterisi sırasında Çinli basın mensupları fotoğraf çekmek için adeta yarıştı. Gösteriyi izleyen Çinli bir bayan, mehterin çok etkileyici ve çok özel olduğunu söyledi.

Çinli Bakan yardımcısı ile Tüzmen, Türk standlarını birlikte gezdiler. İki yetkili, sema gösterisi izledikten sonra, ebru sanatı örneklerini inceledi. Bakan yardımcısı Ma, Türkiye'den getirilmiş olan zeytini ve zeytinyağını Türklerin yediği gibi 'ekmek banarak' tattı. Ma, zeytinyağının çok lezzetli olduğunu ifade etti.

Fuara katılan kamu ve özel sektör firmaları Çinli bakana hediye verdi. Fuardaki mehter takımının bulunduğu standı gezen Çinli Bakan, CİHAN muhabirinin sorusunu cevaplarken, gösteriyi ilk defa izlediğini ve çok etkilendiğini dile getirdi.

Tüzmen ve Ma, standları gezdikten sonra, Türk-Çin Yatırım ve Ticaret İşbirliği Semineri'ne katıldı. Bu seminerde Ma, Bakan Tüzmen, Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı Başkanı Alparslan Korkmaz, Doğan Holding Temsilcisi Volkan Vural ve Pekin Kültür ve tanıtma Müşaviri Oğuzhan Yurteri birer konuşma yaptı.

ÇİNLİ YATIRIMCILAR TÜRKİYE'YE YATIRIM İÇİN TEŞVİK EDİLECEK

Çinli Bakan yardımcısı, konuşmasında iki ülke arasındaki ticari ilişkilerin geliştirilmesi ve Çinli yatırımcıların Türkiye'ye yatırım yapması için araştırmasını istedi.

Bakan Kürşat Tüzmen ise, 500 kişinin bulunduğu salondaki seminerde, ikili ticaret hakkında ümitli konuştu. Türkiye'nin Asya Pasifik stratejisinde Çin'in hedef ülke olduğunu ifade eden Tüzmen, "Çin pazarına giriş programımız ve tercihli ticaret sistemi ile önümüzdeki yıllarda bu ülkeye ihracatımızda büyük rakamlara ulaşacağız" dedi.

Bakan Tüzmen, sözlerini şöyle sürdürdü: "Çin'den yaptığımız ithalattaki artış hızının bir önceki yıla göre yavaşlamasını da olumlu bir gelişme olarak değerlendiriyoruz. Son yıllarda çok sayıda ülkede büyük yatırımlar gerçekleştiren Çin, ülkemizde özel sanayi bölgesi kurmayı kararlaştırmış ve bu amaca yönelik olarak ülkemize büyük kamu firmalarını da yönlendirmiştir"

BAMBU AĞI OLUŞTURULACAK

Türkiye'nin ticari ve ekonomik açıdan diğer bölgelere açılan bir kapı olarak gördüğü Çin'e büyük önem verdiğini vurgulayan Tüzmen, Asya Pasifik stratejisinin uygulanmasında Çin'in ana unsur olduğunu dile getirdi.

Tüzmen, hedeflerinin 'bambu ağı' olarak tanımlanan bölge ülkerinde, sayıları 100 milyonları bulan Çinlilerin oluşturduğu güçlü ilişki ağlarından faydalanmak ve Doğu Asya ülkeleriyle ilişkilerin hızla geliştirilmesi olduğunu söylediği konuşmasında, "Çin ile ticaret hacmimiz önümüzdeki yıllarda da hızla artmaya devam edecektir, bunun sürdürülebilir bir yapıya kavuşması için Çin'in de pazarını ülkemiz firmalarına güçlü bir ihracat artışı sağlayacak şekilde açması, uzak doğu politikamızın temel hedefidir" diye konuştu.

Seminerin ardından Çinli basın mensuplarının sorularını cevaplayan Bakan Tüzmen, İkili ticaeri ilişkiler hakkında bilgi verdi ve basın mensuplarını Türkiye'yi daha iyi tanıyıp, Çinli turistlerin gelmesine yardımcı olmaları için Türkiye'ye davet etti.

CİHAN

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious