Kürşad Tüzmen, davanın diğer boyutuna değindi

Kürşad Tüzmen, davanın diğer boyutuna değindi.9956
  • Giriş : 02.04.2008 / 18:13:00
  • Güncelleme : 02.04.2008 / 18:16:55

Tüzmen, AK Parti'ye açılan davanın, Türkiye'nin bazı rakipleri tarafından kullanıldığını söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Mersin Tarım Fuarının açılışı için Mersin'de bulunan Bakan Tüzmen, kapatma davasının en son olarak Türkiye'nin rakipleri tarafından İzmir'in EXPO 2015 adaylığında kullanıldığına dikkat çekti.

EXPO 2015 oylamasında Türkiye imajının en iyi şekilde duyurulduğunu ifade eden Tüzmen, "Türkiye çok önemli bir oyuncu olduğunu göstermiş oldu. Milan tabiî ki tecrübeli İtalya 6 kere bu işi yapmış bir ülke. Türkiye yapılan çalışmalarla beyinlere gönüllerle çok güzel hitap etti. Ama tabi başka unsurlarda işin içinde yer alıyor. Türkiye'nin şu an içinde bulunduğu süreç ve Türkiye'de son dönemde tartışılan konuları İtalyan'larda ülkeleri etkilemek için arada malzeme olarak kullandı. Ayrıca bir takım parasal talepler işin içine girdi." dedi.

Kapatma davasıyla ilgili Anayasa Mahkemesi'nin kararının beklenilmesi gerektiğini belirten Tüzmen, yaşanan gelişmelere karşın işlerin aksatılmamasını, aksine eskisinden daha hızlı bir şekilde çalışılması gerektiğini vurguladı. Tüzmen, "Biz de bunu yapmaya gayret ediyoruz. Kendi cevabını bile vermekte zorlandığımız bu konu, tabii ki aklımızın bir köşesinde. Yurt dışına da devamlı gidip geliyoruz. Bu soru dışarıda da sürekli soruluyor. Ama bunun cevabını vermekte zorlanıyoruz. AK Parti'nin kapatılma sürecinde yaşananları, bazı rakiplerimiz kullanıyor. Bu durum, İzmir'in EXPO 2015 adaylığında da yaşandı. Bazı üyeler, bu söylemlerden etkilendiklerini de zaman zaman söylediler." dedi.

İhracata ve genel gidişe bakıldığında ihracat artış oranının aynı hızda sürdüğünü ifade eden Tüzmen, Mart ayında 11 milyar dolarlık ihracat, 15 milyar dolarlık da ithalat yapıldığını bildirdi. İhracatın ithalatı karşılama oranı yüzde 74 oranına geldiğini belirten Tüzmen, geçen yıl bu oranın yüzde 61'ler seviyesinde olduğuna dikkat çekti.

Türkiye'nin büyümede yüzde 4,5'luk bir rakamı yakaladığını ve bu sayede Avrupa'da en hızlı büyüyen ülke konumuna yükseldiğini kaydeden Tüzmen, "Bu oranın yüzde 7 seviyelerine kadar yükseltilmesi gerekiyor. Bu rakam yakalanırsa, sorunlar arkada bırakılabilir. Bunlar çok önemli başarılar. İhracattaki artış hızımız yüzde 25 civarında. Bunları daha da artırdığımız zaman Türkiye'deki yasama, yürütme, yargı daha ahenkli çalışacak. Yoksa bunlar, gelişmekte olan ülkelerin temel problemlerinden biri." dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious