Kürşat Tüzmen, Deniz Baykal'ı yarışa davet etti

Kürşat Tüzmen, Deniz Baykal'ı yarışa davet etti.9956
  • Giriş : 28.07.2007 / 23:17:00
  • Güncelleme : 28.07.2007 / 21:11:46

Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, Deniz Baykal'ı Avrupa Açık Deniz Yüzme Şampiyonasına davet etti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Tüzmen, Mersin Silifke'de 1-3 Eylül tarihleri arasında Avrupa Açık Deniz Yüzme Şampiyonası düzenleneceğini belirterek, Baykal'ı Rodos'a bu şampiyonaya katılmaya davet etti.

TBMM'de milletvekilliği kaydını yaptıran Tüzmen, gazetecilerin sorularını yanıtladı. Bir gazetecinin AK Parti'den Gaziantep milletvekili seçilen Mehmet Şimşek'in ''Tekstil sektörünü Çinlilere bırakmak gerekir'' yönündeki sözlerini hatırlatması üzerine Tüzmen, ''Yeni arkadaşların açıklamalarına bakın. İlk başta onlar alışacaklar. Sizlerle nasıl konuşulur, nelere dikkat etmesi lazım? Onları öğrenecek'' dedi.

Tüzmen, Şimşek'in çok iyi niyetli biri olduğunu, dünyadaki genel tirendi açıkladığını anlatarak, tekstilde dünyadaki genel trendin batıdan doğuya olduğunu söyledi.

Şimşek'in, tekstilin ucuz iş gücüne doğru kayışını anlatmaya çalıştığını ifade eden Tüzmen, şunları kaydetti:

''O kayışı anlatırken bizim de istihdamın üçte birini tekstil ve konfeksiyon sektörünün sağladığını biliyor diye düşünüyorum. Bence çok fazla abartmamak lazım. Zaten düzeltme yapmış, ona dikkat etmek lazım. Zaten tekstil ve konfeksiyon sektörünün önemini, senelerce Türkiye'nin ihracatının nasıl bu omuzlarda taşındığını biliyor. Ekonomiyi gayet iyi biliyor. Dolayısıyla bu şekilde değerlendirmemiz lazım. Tekstilci, konfeksiyoncu arkadaşlarımızın da pek fazla bundan etkileneceğini zannetmiyorum. Onlar ne amaçla söylendiğini gayet iyi bilirler.''

''DELİ YÖRÜK, AKILLI YÖRÜK''

Zafer Üskül'ün açıklamalarının hatırlatılması üzerine de Bakan Tüzmen, eski ve yeni seçim bölgesinden milletvekili seçilen arkadaşlarının açıklamalarının kendisine sorulmasını yanlış bulduğunu söyledi.

Seçim kampanyası boyunca 40 gün Zafer Üskül ile birlikte olduğunu belirten Kürşad Tüzmen, şunları kaydetti:

''Meydanlarda Zafer hoca için şu ifadeyi kullandım; iki tane Yörükümüz var, bir tanesi akıllı Yörük, bir tane de deli Yörük. Deli Yörük diye kastettiğim Ali Er... Akıllı Yörük de bizim hoca. Zafer Hocanın açıklamalarını okuyamadım. Ama şunu size söyleyeyim, beraberliğimiz sırasında onun Orta Asya'dan gelen, bizim Yörük-Türkmen töresini gayet iyi bilen, vatana, Türk milletine bağlı bir insan olarak gördüm. Surat yapısında Orta Asya tipini canlandırıyor. Onun için Atatürk'ün inkılaplarına, Atatürk'ün ilkelerine aykırı bir şey söyleyeceğini zannetmiyorum. O olsa olsa, kendi sivil anayasa tarifini kastediyor. Anayasa gerçekten sivilleşecekse, birtakım zorlayıcı, dayatıcı ifadeler değil, daha ortadan, daha renksiz anayasanın olmasını arzuladığını söylemiştir. Yanlış anlaşılmış bir beyan. Sonuçta sivil anayasa herkesin özlediği bir anayasa. Onunla ilgili bir tartışma zemini açılmıştır.''

BAYKAL'A ''ŞAMPİYONAYA KATILMA'' ÇAĞRISI

Devlet Bakanı Tüzmen, ''Rodos'a yüzmeyi planladınız mı?'' sorusu üzerine, yüzmenin ve antrenmanının zor bir iş olduğunu söyledi. CHP Genel Başkanı Baykal'ın yüzücü bir geçmişinin olduğunu zannetmediğini ama yüzdüğünü belirterek, yüzmede derece alma ve rekor kırmanın profesyonellerin işi olduğunu kaydetti.

Rodos'a yüzülebileceğini dile getiren Tüzmen, şunları söyledi:

''Baykal'ın söylediğinde bir yanlış yok, Rodos'a Antalya'dan biraz zor yüzülür. Bozburun'dan yüzerse daha yakın olur. Yaklaşık 11 mildir. Yaklaşık 18 kilometre yüzebilir. Bir yüzücü bunu 1 saatte yüzerse o, 3-4 saatte yüzebilir. Daha iyi bir fikrim var. 1,2 ve 3 Eylül'de Silifke'de Kız Kalesi'nde Avrupa Açık Deniz Yüzme Şampiyonası düzenleniyor. Bu şampiyonaya Deniz Bey gelsin katılsın. Bir muhalefet lideri olarak Mersin ve Türkiye turizmine bir katkı yapmış olur. Bu da muhalefetin başarısı olur. Ben kendisini davet ediyorum. Yüzücülerle beraber olsun, renk katar. Turizme katkısı olur. Muhalefet de ilk defa yararlı bir iş yapmış olur.''

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious