Kürşat Tüzmen: "Kapatma süreci rakiplerimize yaradı"

Kürşat Tüzmen:
  • Giriş : 02.04.2008 / 10:44:00

Tüzmen, "Bu durum İzmir'in EXPO 2015 adaylığında da olduğu gibi rakiplerimizin işine yaradı.'' dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, ''AK Parti'nin kapatılma sürecinde yaşananları, bazı rakiplerimiz kullanıyor. Bu durum, İzmir'in EXPO 2015 adaylığında da yaşandı'' dedi.

Bakan Tüzmen, bu yıl üçüncüsü düzenlenen ''Tarım Fuarı''na katılmak üzere geldiği Mersin'de, AA muhabirine yaptığı açıklamada, AK Parti'nin kapatılma sürecine ilişkin değerlendirmelerde bulunurken, ekonomideki son gelişmeler hakkında da bilgi verdi.

Kapatma davasıyla ilgili olarak ''Bu saatten sonra hüküm yürütmek yanlış'' yorumunu yapan Tüzmen, Anayasa Mahkemesinin kararının beklenmesi gerektiğini söyledi.

Yaşanan gelişmelere karşın işlerin aksatılmamasını, aksine eskisinden daha hızlı bir şekilde çalışılması gerektiğini ifade eden Tüzmen, ''Biz de bunu yapmaya gayret ediyoruz. Kendi cevabını bile vermekte zorlandığımız bu konu, tabii ki aklımızın bir köşesinde. Yurt dışına da devamlı gidip geliyoruz. Bu soru dışarıda da sürekli soruluyor. Ama bunun cevabını vermekte zorlanıyoruz'' dedi.

AK Parti'nin kapatılmasının Türkiye aleyhinde de kullanılmaya çalışıldığını bildiren Tüzmen, şöyle devam etti:

''AK Parti'nin kapatılma sürecinde yaşananları, bazı rakiplerimiz kullanıyor. Bu durum, İzmir'in EXPO 2015 adaylığında da yaşandı. Bazı üyeler, bu söylemlerden etkilendiklerini de zaman zaman söylediler. Şu anda her şeye rağmen ekonomiye, ihracata ve genel gidişe baktığımızda ihracat artış oranı da aynı hızda sürüyor. Mart ayında 11 milyar dolarlık ihracat, 15 milyar dolarlık da ithalat yapıldı. İhracatın ithalatı karşılama oranı yüzde 74 oranına geldi. Geçen yıl bu oran yüzde 61'ler seviyesindeydi. Bunlar sevindirici gelişmeler.''

''Türkiye'nin önünü açan isimler olarak tarihte anılmamız lazım'' diyen Tüzmen, ''Bizler, (şu oldu bu oldu) diye bahane üretip çalışmalarımızı aksatamayız. Çünkü Türkiye'nin beklemeye hiç tahammülü yok'' diye konuştu.

-BÜYÜME HIZI-

Bakan Tüzmen, Türkiye'nin büyümede yüzde 4.5'luk bir rakamı yakaladığını ve bu sayede Avrupa'da en hızlı büyüyen ülke konumuna yükseldiğini söyledi. Bu oranın yüzde 7 seviyelerine kadar yükseltilmesi gerektiğini anlatan Tüzmen, şöyle devam etti:

''Bu rakam yakalanırsa, sorunlar arkada bırakılabilir. Bunlar çok önemli başarılar. İhracattaki artış hızımız yüzde 25 civarında. Bunları daha da artırdığımız zaman Türkiye'deki yasama, yürütme, yargı daha ahenkli çalışacak. Yoksa bunlar, gelişmekte olan ülkelerin temel problemlerinden biri.''

-''AY-YILDIZLI BAYRAK GELECEĞE GÜVENLE TAŞINIYOR''-

AK Parti'nin 2002 yılından bu yana Türkiye'de çimento görevi gördüğünü anlatan Tüzmen, ''Şöyle baktığımız zaman, eksikliklerimiz de yanlışlarımız da olabilir. Ama genelde bakıldığında ekonomi, büyüme hızlarının yakalanması, GSMH'nın artması ve kişi başına düşen gelirin yükselmesi başta olmak üzere her açıdan dünyanın ilgisi Türkiye'ye çevrildi'' dedi.

Göreve geldiklerinden beri yıllardır yapılamayan özelleştirmelerin gerçekleştirildiğini, yabancıların Türkiye'ye gelmesinde neredeyse rekor kırıldığını anlatan Tüzmen, şunları kaydetti:

''Bunlar istikrarlı ve gerek içeride gerek dışarıda güvenli bir ülke olmanın getirdiği sonuçlar. Genel olarak bakıldığında da birlik beraberliğin oluşmasında, ay-yıldızlı Türk Bayrağını geleceğe güvenle taşıyan parti, AK Partidir.''

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious