Kürşat Yılmaz: Ben suç işlememeye ant içmiş biriyim!

Kürşat Yılmaz: Ben suç işlememeye ant içmiş biriyim!.15609
  • Giriş : 23.08.2007 / 23:02:00
  • Güncelleme : 23.08.2007 / 23:28:50

Yılmaz, mahkemenin söylediklerinin doğruluğuna inanması için 7 çocuğu üzerine yemin etti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Kürşat Yılmaz ile iş adamı Korkmaz Yiğit, türkücü İbrahim Tatlıses, manken Tuğba Özay ve ''Banker Kastelli'' olarak tanınan Abidin Cevher Özden'in de aralarında bulunduğu 47 kişinin yargılandığı davada, tutuklu 8 sanıktan 1'i tahliye edildi.

      İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmaya, Kürşat Yılmaz'ın da aralarında bulunduğu 8 tutuklu sanık ile tutuksuz yargılanan 2 sanık katıldı.

      Duruşmada söz alan Kürşat Yılmaz, Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink'in öldürülmesine ilişkin soruşturma dosyasına gönderdiği 16 sayfalık dilekçesini okudu.

      Kendisine komplo kurulduğunu iddia eden Yılmaz, Fethullah Gülen ve dönemin İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu hakkında çeşitli iddialarda bulunarak, mahkeme heyetinin söylediklerinin doğruluğuna inanması için 7 çocuğu üzerine yemin etti.

      7 yıl önce Bergama Cezaevinden tahliye olduktan sonra, bir suça bulaşırlar diye eski dostlarından uzak durup yeni dostluklar kurduğunu savunan Yılmaz, ''Bu benim için bir şanstı. Bu şansı iyi kullanacak ve hayatımda bir daha suça bulaşmayacaktım. Tahliye olduktan sonra hac vazifemi yapmak istedim. Ancak hakkımda yurt dışına çıkış yasağı konulduğu için gidemedim'' dedi.

      Kürşat Yılmaz, 28-29 Mayıs 2005'te kızı Dilşad'ın okulundaki bir program için Antalya'dan İstanbul'a geldiğini belirterek, ''sürekli peşinde olan Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekibinin, kendisini evde ya da trafikte yakalaması mümkünken, arkadaşı manken Tuğba Özay'ın evinde gözaltına aldığını'' söyledi.
     
     ''SUÇ İŞLEMEMEYE ANT İÇMİŞ BİRİYİM''

      Milletine ihanet etmediğini ve edenlerle de birlikte olmadığını ifade eden Yılmaz, devletine ihanet edenlerin de affedildiğine tanık olmadığını kaydetti.
      Yılmaz, ''Beni geçmişimle değerlendirenler, sandılar ki beni suç işlemekten alıkoyan sadece yasa korkusudur. Halbuki ben vicdan değerlendirmemi, iç tartışmalarımı yaşamış, onun verdiği cezaları çekmiş ve bir daha suç işlememeye ant içmiş biriyim. Geçmişimdeki Kürşat'ı, bu kez Türkçü ve İslamcı duruşundan medet umarak ulusa ihanet safsatasıyla emellerine alet etmek istediler'' diye konuştu.

      Duruşmada söz alan sanık avukatları da müvekkillerinin tahliyesini talep ettiler.
      Tutuklu sanıklardan Orbay Sabri Tuna'nın tutuklu kaldığı süreyi dikkate alarak tahliyesini kararlaştıran mahkeme heyeti, duruşmayı erteledi.
     
     CEZA İSTEMLERİ

      Kürşat Yılmaz'ın ''suç işlemek için örgüt kurmak'', ''nitelikli yağma'', ''tehdit'' ve ''kişiyi hürriyetinden yoksun kılma'' suçlarından 166 ile 307 yıl arasında hapis cezasına çarptırılması istenen iddianamede, Abidin Cevher Özden'in ''suç işlemek için kurulan örgüte üye olmak'' ve ''nitelikli yağma'' suçlarından 41,5 ile 64,5 yıl, Korkmaz Yiğit'in de aynı suçlardan 11,5 ile 19,5 yıl arasında hapis cezasına çarptırılması isteniyor.
      İbrahim Tatlıses'in ''suç işlemek için kurulan örgüte üye olmak'' ve ''çalışma hürriyetini ihlal'' suçlarından 2,5 ile 8,5 yıl, Tuğba Özay ile Takittin Doğan'ın ''suç işlemek için kurulan örgüte üye olmak'' ve ''devletin emniyet teşkilatını alenen aşağılamak'' suçlarından 2,5 ile 6,5'ar yıl arasında hapis cezasına çarptırılması istenen iddianamede, diğer sanıkların da benzer suçlardan 2 ile 64 yıl arasında değişen çeşitli hapis cezalarına çarptırılmaları talep ediliyor.
      Birleşen davanın iddianamesinde de ''Alişan'' olarak tanınan Alişan Serkan Tektaş'ın, ''örgüt içindeki hiyerarşik yapıya dahil olmamakla birlikte, örgüte bilerek ve isteyerek yardım etmek'' suçundan 3 yıla kadar hapsi isteniyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious