Kürşat Yılmaz davasında şikayetçi yok

  • Giriş : 08.12.2006 / 00:00:00

Kürşat Yılmaz,İbrahim Tatlıses, Tuğba Özay ve ''Banker Kastelli'' olarak tanınan Abidin Cevher Özden'in de bulunduğu 24 kişinin yargılandığı davada, müşteki sıfatıyla katılan davacılar şikayetçi olmadıklarını söylediler.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Duruşmaya müşteki sıfatıyla katılan Dansöz Asena şikayetçi olmadığını belirtirken, duruşmaya sağlık sorunları nedeniyle gelemediği ifade eden Şarkıcı Alişan katılmadı. Mahkeme heyeti, tutuklu sanıklardan ikisine tahliye kararı verdi.

İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmaya, aralarında Kürşat Yılmaz'ın da bulunduğu 9 tutuklu sanık ile Korkmaz Yiğit ve Dansöz Asena'nın da aralarında bulunduğu 15 tutuksuz sanık katıldı. Duruşmada mahkeme heyeti, Şarkıcı Alişan'ın, çete lideri olduğu iddia edilen Kürşat Yılmaz'dan koruma talep ettiği gerekçesiyle açılan 11 sanıklı dava dosyasını, görülmekte olan dava dosyasıyla birleştirdi.

ASENA ŞİKAYETÇİ OLMADI

Birleşen dava dosyasında Müşteki sıfatıyla ifadesi alınan Asena ismiyle tanınan Onur Çakmak, bu davada sanıklar hakkında bir şikayetinin bulunmadığını ifade etti. Asena'ya daha önceden Adana'da bir oteldeki programının engellendiği yönünde ifadesinin olduğunu hatırlatan mahkemeye Asena, "Ortada bir yanlış anlama var. Ben programımı hastalığım nedeniyle iptal ettirdim. Benim normalde kalbim rahatsız. Rahatsızlığım nüksettiğinde programlarımı iptal ediyorum" diye konuştu.

Diğer bir müşteki olan işadamı Kemal Gülman da beyanlarını yazılı olarak mahkemeye sunduğunu ve davanın sanıkları hakkında şikayetçi olmadığını kaydetti.

KÜRŞAT YILMAZ: "GEÇMİŞTE SUÇLARIMIN CEZASINI ÖDEDİM"

Mahkeme heyetinden söz alan tutuklu sanık Kürşat Yılmaz ise, şantajlı bir şekilde yargılandığını belirtti.

Her duruşma günü umutla gelip hüzünle cezaevine döndüğünü dile getiren Yılmaz, "Mahkemenin karşısında masum bir insan olarak duruyorum. Geçmişimde suça karışmış olabilirim. Ancak bunların cezasını gerek mahkeme karşısında gerekse vicdanen ödedim" diye konuştu.

DURUŞMAYA ALİŞAN KATILMADI

Duruşmaya şarkıcı Alişan Katılmazken, Alişan Serkan Tektaş'ın avukatı Hatice Durum, müvekkilinin rahatsızlığı nedeniyle duruşmaya katılamadığını, sağlık raporunun bulunduğunu kaydetti.

Durum, Alişan'ı bir dahaki duruşmada hazır edeceklerini söyledi.

ASENA: TATLISES'İN BU DAVA İLE İLGİSİ YOK

Duruşma çıkışı basın mensuplarının "İbrahim Tatlıses'ten şikayetçi oldunuz mu?" sorusu üzerine Asena, İbrahim Tatlıses ile halen devam eden davaları olduğunu, emniyette ve savcılıkta bu konuda ifade verdiğini, ancak bu dava ile ilgisinin olmadığını söyledi.

MAHKEME HEYETİ 2 SANIĞIN TAHLİYESİNİ VERDİ

Duruşmada mahkeme heyetinden söz alan sanık avukatları, müvekkillerinin tahliyesini talep etti.

Tutuklu sanıklar Mahmut Tuna ve Yüksel Gülbahçe'nin tahliyesine, diğer sanıkların tutukluluk halinin devamına karar veren mahkeme heyeti, Alişan Serkan Tektaş'ın da aralarında bulunduğu 5 tutuksuz sanığın gelecek celse zorla getirilmesine karar verdi..

İDDİANAME

Cumhuriyet Savcısı Nuri Çığ tarafından hazırlanan 108 sayfalık iddianamede, Kürşat Yılmaz'ın ''suç işlemek için örgüt kurmak'', ''silahlı nitelikli yağma'', ''tehdit'', ''yağma'' ve ''kişiyi hürriyetinden yoksun kılma'' suçlarından 166 ile 307 yıl arasında hapis cezasına çarptırılması isteniyor.

İddianamede, işadamı Korkmaz Yiğit'in 'örgüt üyeliği' ve 'Yağma'dan 11,5 yıldan 19,5 yıla, Türkücü İbrahim Tatlıses'in 'İş ve çalışma hürriyetini ihlal etmek' ve 'örgüte yardım ve yataklık yapmak" suçundan 2,5 yıldan 8,5 yıla, Abidin Cevher Özden'in 'örgüt üyeliği' ve 'yağma' suçundan 41,5 yıldan 64,5 yıla, manken Tuğba Özay'ın ise 'Devletin emniyet teşkilatını alenen aşağılamak' ve 'örgüt üyeliği' suçundan 2 yıldan 6,5 yıla kadar hapsi isteniyor.

İddianamede diğer sanıklar hakkında ise 2 ila 58 yıl arasında değişen hapis cezaları talep ediliyor.

Birleşen davanın iddianamesinde de ''Alişan'' olarak tanınan Alişan Serkan Tektaş'ın, İzmir'de sahneye çıkmak için müzik organizatörü Hasan Topaloğlu ile anlaştığı, Tektaş'ın, daha sonra 7 bin 500 YTL konser ücretini az bulduğu ve anlaşmadan vazgeçtiği belirtilirken, Topaloğlu'nun zararının tazmini için şarkıcıdan 200 bin dolar istediği ifade edililiyor.

İddianamede, Tektaş'ın aradaki anlaşmazlığın giderilmesi ve korunması için Kürşat Yılmaz ile görüştüğü belirtilerek, Yılmaz'ın da bu iş için Zekeriya Bacacı'yı görevlendirdiği kaydediliyor.

İddianamede, Kürşat Yılmaz ve Zekeriya Bacacı'nın aralarında bulunduğu 10 kişinin, ''çıkar amaçlı suç örgütü kurmak, yönetmek, bu örgüte üye olmak, örgüt üyelerine bilerek ve isteyerek yardım etmek'', ''suç örgütüne yarar sağlamak amacıyla yağma yapmak'', ''telefonda tehdit'' suçlarından 3 ile 20 yıl arasında değişen hapis cezalarına çarptırılması isteniyor.

İddianamede, Serkan Burak'ın (Alişan) ise ''örgüt içindeki hiyerarşik yapıya dahil olmamakla birlikte, örgüte bilerek ve isteyerek yardım etmek'' suçundan 3 yıla kadar hapsi talep edildi.

İddianame kabul edilerek, sanıklar hakkında İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi'nde dava açıldı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious