Kurşun 34 milyon yerden gelebilir!

  • Giriş : 03.12.2006 / 00:00:00

Türkiye'de her 8 kişiden birinin silahı olduğunu söyleyen Umut Vakfı Başkanı Nazire Dedeman, ailelerle birlikte hesaplandığında 34 milyon insanın her an silaha ulaşabileceğini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Umut Vakfı Kurucu Başkanı Nazire Dedeman, Türkiye'de her 8 kişiden birinin silahı olduğunu belirterek, aileleriyle birlikte hesaplandığında yaklaşık 34 milyon insanın silaha her an ulaşabilecek durumda olduğunu bildirdi.
Ateşli silahlarla ölüm ve yaralama olaylarının sosyal bir yara haline geldiğini söyleyen Dedeman, silahın Türkiye'de geleneksel bir simge olarak kabul gördüğünü ifade etti.

İnternet sitelerinde 38 bin kişinin katılımıyla "Oyuncak Silah Yasaklanmalı mı?" başlıklı bir anket düzenlediklerini hatırlatan Dedeman, ankete katılanların yüzde 53'ünün oyuncak silahın yasaklanması, yüzde 46'sının ise yasaklanmaması yönünde görüş bildirdiğini kaydetti.

Toplum da farkına varıyor

2004 yılından bu yana devam eden ankete 19 bin kişinin katıldığı dönemde "Oyuncak silah yasaklanmamalı" diye görüş bildirenlerin oranının yüzde 77 olduğunu ifade eden Dedeman, "Rakamlardaki düşüş, geçen yıllara oranla ebeveynlerin oyuncak, silah ve şiddet paralelliğinin farkına varmaya başladığının bir göstergesi" dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious