Kurşun yerine SMS ve e-posta

Kurşun yerine SMS ve e-posta.12805
  • Giriş : 04.11.2008 / 22:53:00

Ağustos ayında Rusya ve Gürcistan arasında çıkan savaş, hem BBC hem de diğer uluslararası haber kuruluşlarında haftalarca birinci haber konusu olmuştu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Askeri çatışmanın yanı sıra iki devlet arasında kendini daha az belli eden bir başka savaş daha var. İki taraf adına yüksek paralar ödenen halka ilişkiler danışmanlarının savaşı bu.

Rusya ve Gürcistan sadece silahlarla değil sözlerle de çarpıştı, ve iki taraf da bu süreçte halka ilişkiler şirketlerini kullandı.

Bu meydan muharebesi sıcak yaz aylarında toz duman içindeki Kafkaslar'da değil, Brüksel'deki rahat ofislerde yapıldı. Bu süreçte binlerce e-posta ve SMS mesajı tüm dünyadaki gazetecilere ulaştırıldı.

Gürcistan hükümetine danışmanlık yapan Aspect adlı halkla ilişkiler firması, Gori kenti daha Rus güçlerinin eline geçmeden önce BBC ve diğer uluslararası haber kuruluşlarına kentin düştüğünü söylemeleri konusunda baskı yaptıklarını kabul etti.

Rus tarafında da üst düzey yetkililer çok sayıda uluslararası haber kuruluşunda boy göstererek Rusya'nın görüşlerini destekleyen açıklamalarda bulundu. Bu açıklamalar arasında Gürcistan'ın soykırım suçu işlediği iddiası da yer alıyordu. İki taraftan hiçkimse açıkça bu halkla ilişkiler savaşını kazandığını ilan etmedi fakat her ikisi de bunun kaçınılmaz bir cephe olduğunda hemfikir.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*