Kurşunla değil asılarak idam

  • Giriş : 06.11.2006 / 00:00:00

Devrik Irak lideri Saddam Hüseyin, Bağdat’ta 9 aydan fazla ve 39 celse süren dava sonucunda, insanlığa karşı işlediği suçlar nedeniyle asılarak idama mahkum edildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Otomatik olarak devreye giren temyiz süreci bugün başlıyor. 9 yargıçtan kurulu temyiz mahkemesi kararda bir itiraz noktası bulursa, dava yeniden görülebilir. Eğer temyiz yargıçları karara itiraz etmezse, idam cezası 30 gün içinde infaz edilecek.

SADDAM TİTREDİ

Saddam Hüseyin mahkeme salonuna koyu renk takım elbise ve beyaz gömleği içinde oldukça sakin girdi. Mahkeme başladığından beri oturduğu sanık koltuğuna oturdu. Mahkeme başkanı Rauf Raşid Abdürrahman, Saddam Hüseyin’den ayağa kalkmasını istedi ancak devrik Irak lideri bunu reddetti. Bu direniş üzerine yargıç, mübaşirlerden Saddam Hüseyin’i ayağa kaldırmalarını istedi. Saddam Hüseyin, güvenlik görevlilerine dönerek, "Bana dokunmayın aptallar, kolumu bükmeyin" dedi. Yargıç, artık konuşmaya gerek olmadığını söyledi ve kararı okudu. Karar okunurken, ellerini arkadan zaptetmeye çalışan iki görevliye rağmen Saddam zaman zaman parmağını hakime doğru sallıyordu. Yargıca yüksek sesle bağırarak kararın okunmasını bastırmaya çalıştı. Hakimin salondan yükselen sesler arasında kararını bağırarak açıklamasının ardından sarsılmış görünen Saddam, titreyerek "Allahuekber. Yaşasın Irak. Yaşasın Irak halkı. Allah işgalciden büyüktür" diye bağırdı.

Saddam’ın avukatlarından ABD’nin eski Adalet Bakanı Ramsey Clark, "Bu mahkeme bir komedi" deyince yargıç tarafından salondan atıldı. Yargıç "Asıl komedi sensin. ABD’den buraya geldin Irak halkına hakaret ediyorsun" dedi. İngilizce "Out out" diye bağırdı. Iraklı Başsavcı Cafer El Musavi, ABD’nin eski Adalet Bakanı Ramsey Clark hakkında, mahkemeye ve Iraklılara hakaret ettiği gerekçesiyle dava açılacağını açıkladı.

Saddam Hüseyin’in Ürdün’de yaşayan kızı Raghad ise "şu anda yorum yapmak istemediğini" açıkladı.

KURŞUNA DİZİLMEK İSTEMİŞTİ

Başsavcı Cafer El Musavi, Saddam Hüseyin’in istediği gibi kurşuna dizilmeyeceğini, asılacağını söyledi. El Musavi, "Cezaların idam mangası tarafından infaz edilmesi, sadece askeri mahkemeler tarafından verilen kararlarda uygulanır. Saddam ölünceye dek asılı kalacak, çünkü işlediği suçlar askeri değil, sivil nitelikli" dedi. Saddam Hüseyin, Temmuz ayında, ölüme mahkum edilmesi halinde cezasının kurşunla infaz edilmesini tercih ettiğini açıklamıştı. Devrik lider, "Saddam’ın bir asker olduğunu hatırlayın, bu durumda asılarak değil, kurşunlanarak idam edilmesi gerekir" demişti.

30 gün içinde idam Irak’ın devrik lideri Saddam Hüseyin, "Şerefli bir asker olarak kurşuna dizin beni" demişti. Ancak Bağdat’taki mahkemeden dün "asılarak idam" kararı çıktı. Temyiz bugün, infaz en geç 30 gün içinde.

Suçu: Şii katliamı Şii kasabası Duceyl’de 1982 yılında 148 kişinin ölümünden sorumlu tutulan Saddam, insanlık suçundan hüküm giydi. Üvey kardeşi Barzan el-Tıkriti ile Devrim Mahkemesi Başkanı Avad Ahmed el-Bander de idamla cezalandırıldılar.

Allah, işgalciden büyük Saddam, mahkeme başkanı Abdürrahman’ın kararı okumasını bağırarak engellemeye çalıştı. Mübaşirler tarafından zaptedilen Saddam, "Allahüekber, Yaşasın Irak. Allah, işgalciden büyüktür" diye bağırdı.

Başkan affı bile yok Temyizde onandıktan sonra Cumhurbaşkanı Talabani idam kararını imzalamak zorunda, af ihtimali yok. Başsavcı, "Saddam’a ölüm mangası yok, suçu askeri değil, sivil nitelikli. Ölünceye dek asılı kalacak" dedi.

Üvey kardeşe de idam

DUCEYL davasında Saddam’ın yanı sıra iki kişiye daha idam kararı çıktı. Ayrıca bir müebbet, üç tane 15’er yıl hapis cezası ve bir beraat var.

İDAMLAR

Barzan İbrahim El Tıkriti: Saddam Hüseyin’in üvey kardeşlerinden El Tıkriti 16 Nisan 2003’te Bağdat’ta yakalandı. 55 kişilik en çok aranan Iraklılar listesinde 52. sırada yer alıyordu. 1984’ten önce Irak istihbaratının başında olan El Tıkriti, 12 yıl süreyle Irak’ın Cenevre’deki BM temsilcisiydi ve Avrupa’daki Irak istihbarat ağını yönetiyordu.

Avad Ahmed El Bander: Duceyl’de Şiilere yönelik idam kararını veren Devrim Mahkemesi’nin eski başkanı olan El Bander de idam hükmü giydi.

MÜEBBET

Taha Yasin Ramazan: Eski devlet başkan yardımcısı. 18 Ağustos 2003’te Musul’da peşmergeler tarafından yakalandı ve Amerikalılara teslim edildi.

Amerikalıların en çok aranan Iraklılar listesinde 20. sırada yer alan Saddam Hüseyin’in yakın çevresindeki isimlerden biriydi ve birçok önemli kararın alınmasında da Saddam Hüseyin’in yanındaydı. Ramazan, Iraklı Kürtlere yönelik, Halepçe katliamı dahil birçok terör eylemine karışmakla da suçlanıyordu.

Hapis ve beraat

Baas partisinin Duceyl bölgesi sorumluluları olan, Abdullah Kadem Rueyd, oğlu Mezhar Abdullah Rueyd ve Ali Daeh Ali 15’er yıl hapse mahkum edilirken, Nisan 2003’de feshedilen Baas partisinin bir başka yetkilisi olan Muhammed Azzam El Ali beraat etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious