Kürt Anayasası referandumu ertelendi

Kürt Anayasası referandumu ertelendi.17161
  • Giriş : 08.07.2009 / 20:36:00

25 Temmuz’da Bölgelsel Kürt Yönetimi başkanlık ve parlamento seçimleri ile birlikte yapılması planlanan Kürt Anayasası hakkındaki referendum, ileri bir tarihe ertelendi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

25 Temmuz'da Bölgelsel Kürt Yönetimi başkanlık ve parlamento seçimleri ile birlikte yapılması planlanan Kürt Anayasası hakkındaki referendum, teknik hazırlıkların yetişemeyeceği gerekçesi ile ileri bir tarihe ertelendi.

Kürt Parlamentosu 25 Haziran'da 96'ya karşı 1 oyla anayasa taslağını kabul etmişti. Anayasa taslağı 25 Temmuz'da yapılacak olan parlamento seçimleri ile birlikte referenduma sunulacaktı. Ancak bugün Irak Bağımsız seçim Kurumu, referendum için gerekli teknik koşulların hazır olmadığını ve referendumunun ertelenmesi gerektiğini Kürt yetkililere bildirdi.

Kürt siyasiler, referendumun kesinlikle yapılması görüşünde. Zira KYB ve KDP yaklaşan bölge seçimleri öncesinde, anayasayı seçim propagandalarında kullanıyordu. Bu konuda son kararı ise, Bölge Başkanı olarak Mesut Barzani verecek.


Kürt Parlamentosu, Irak Yüksek seçim Komisyonu'nun erteleme kararını "siyasi baskı" olarak değerlendiriyor.

Kürt Parlamentosu Başkanı Adnan Müftü, erteleme kararının ardından parlamentoda grubu bulunan fraksiyonların başkanlarıyla olağanüstü bir toplantı yaptı.

Toplantıda, erteleme kararının teknik değil, Bağdat'ın siyasi baskısı olduğuna dair görüş bildirildi.

Karara itiraz eden Kürt Parlamentosu, Bağdat'a bir heyet gönderme kararı aldı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*