Kürt Aydınlar: Sezer bunu yapmazdı

Kürt Aydınlar: Sezer bunu yapmazdı.8150
  • Giriş : 20.02.2008 / 17:02:00

TSK’nın operasyonlarını durdurmasını isteyen aydınlar, Çankaya Köşkü’nde Gül ile görüştü. Görüşmeyle ilgili konuşan O.Kavala 'Sezer bunu yapmazdı' dedi. Peki ama neden?

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

TSK’nın operasyonlarını durdurmasını isteyen yaklaşık 100 Aydın, Çankaya Köşkü’nde Abdullah Gül ile görüştü. Heyette yer alan TESEV'den Osman Kavala, “Gül bu konuda sorumluluk hissediyor” dedi. Prof. Dr. Mete Tunçay ise bir anda çözüm beklemediklerini söyledi…

TSK’nın operasyonlarını durdurmasını ve Kürt sorununun barışçıl yollardan çözülmesini isteyen yaklaşık 100 Aydın, önceki gün Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile görüştü. Gül’ü sorunun çözümü konusunda aktif göreve çağıran aydınlar "Kardeşçe yaşamayı özlediğimizi ilan ediyoruz" dedi.

Aralarında Prof. Dr Halil Berktay, Prof. Dr Şerif Mardin, Prof. Dr Murat Belge, Prof.Dr. Mete Tunçay, Prof.Dr. Ayşe Buğra, Prof.Dr. Fuat Keyman, Prof.Dr. Gençay Gürsoy, Prof. Dr. Baskın Oran, Prof.Dr Jale Parla, Prof.Dr Turgut Tarhanlı, Osman Kavala, Can Paker, Cengiz Aktar, İbrahim Betil, Oya Baydar, Şevket Pamuk, Tarık Ziya Ekinci, Zeynep Tanbay’ın da bulunduğu aydınlar, hazırladıkları mektubu Çankaya Köşkü’nde Abdullah Gül’e iletti.

iyibilgi, bildiriye imza atan Prof. Dr. Mete Tunçay ve Çankaya Köşkü’ne çıkan heyette yer alan TESEV Yönetim Kurulu Üyesi Osman Kavala ile görüştü.

“Sezer döneminde bu ziyaret olmazdı; o farklı bir âdem idi”

Prof. Dr. Mete Tunçay, aydınların bu mektupla sorunun çözümü noktasında nasıl bir çaba içine girdiklerini anlattı. Mektubun sembolik bir adım olduğunu kaydederek sözlerine başlayan Tunçay, şöyle devam etti: “Zaten Cumhurbaşkanından, ‘Ya arkadaşlar çok haklısınız. Tamam dediğiniz gibi hareket edeyim’ demesini en azından kendi adıma ben beklemiyordum. Ama Abdullah Gül’ün bizi kabul etmesi de önemli bir adım. Sayın Sezer döneminde bunlar yaşanmazdı. O farklı bir âdem idi. Sayın Gül’ün olaya daha sıcak bakmasını bekliyoruz. Ama mektup yazıldı diye Genelkurmay’ı operasyonu durdurmasını da beklemiyoruz. Ortada bir sorun var. DTP, ‘PKK bir terör örgütüdür’ demezse kapatılacak. Biz, Türk siyasetinin bu sıkışmışlıktan kurtarılması talebini ilettik. Sayın Gül’e, ‘Ya Türkiye’de birlikte yaşayacağız ya da bu işin sonu, Kürt halkının hepten kopması. Askeri operasyonlar çözüm getirmeyecek. Barışı ve siyasi uzlaşmayı hayata geçirmeliyiz’ dedik.”

“Gül bu konuda sorumluluk hissediyor”

Cumhurbaşkanının kabul ettiği heyette yer alan TESEV Yönetim Kurulu Üyesi Osman Kavala ise ziyaretle ilgili izlenimini aktardı. Gül’ün kendilerini kabul etmesinin bile kendi başına olumlu bir mesaj olduğunu kaydeden Kavala şöyle dedi: “Bu kabul, sorunla ilgileneceğini ve bu konuda sorumluluk hissettiği mesajını taşıyor. Zaten kendisi de görüşmede sorunu önemsediğini, çeşitli çalışmaların yapılmakta olduğunu söyledi. Ziyaretimizin amacı metindeki ifadelerin daha ayrıntılı olarak sunulmasıydı. Hukukçu arkadaşlar daha uzun konuştular. Abdullah Gül çok az konuştu. Daha çok bizi dinledi.”

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious