Kürt Başbakan Yardımcısı: Türkiye'ye minnettarız

Kürt Başbakan Yardımcısı: Türkiye'ye minnettarız.7870
  • Giriş : 25.11.2007 / 11:15:00

Türkiye’nin geçmişte bize sağladığı insani ve siyasi destekten dolayı minnettarız.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Kuzey Irak’taki Kürt Bölgesel Yönetimi Başbakan Yardımcısı Ömer Fattah, ABD’de yaptığı konuşmada Türkiye’nin geçmişte kendilerine sağladığı insani ve siyasi destekten dolayı minnettar olduklarını söyledi.


Washington’daki ABD Barış Enstitüsü’nde bir konuşma yapan Fattah, PKK sorununun sadece “diplomasi” ile çözümlenebileceğini savunarak sınır ötesi operasyona karşı çıktı.

Bölgesel Yönetimin sitesinde yer alan bilgiye göre, Fattah konuşmasında komşuların askeri müdahalesinin sorunları daha da kötüleştireceğini öne sürerken de “Bu güvenli bölgeyi istikrarlaştırmak, Irak’ın istikrarı için ciddi sonuçları olur. Türkiye için de problem yaratır çünkü istikrarsızlık Türkiye’nin sınırında olur” diye konuştu.

TÜRK ŞİRKETLERİ 5 MİLYAR DOLARLIK YATIRIM YAPTI

“Kuzey Irak’ın istikrarın ve ekonomik büyümenin devamının kilidinin, ABD varlığı ve Türk yatırımları olduğu”nu da vurgulayan Fattah, Türk şirketlerinin şimdiye kadar Kuzey Irak’a 5 milyar dolarlık yatırım yaptığına dikkat çekti.

Ömer Fattah ayrıca, Türkiye’nin geçmişte Irak’taki Kürtlere sağladığı insani ve siyasi destekten dolayı minnettar olduklarını söyledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious