Kürt basınını uyardı: "Türkiye aleyhine yayın yapmayın!"

Kürt basınını uyardı:
  • Giriş : 24.11.2007 / 08:04:00
  • Güncelleme : 24.11.2007 / 08:14:06

Barzani: "Dost ülke Türkiye aleyhine haberlere yer vermeyin. PKK'yı övücü yayın yapmayın." dedi

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Sınır ötesi operasyon için Meclis'ten tezkere yetkisi alan hükümetin Kuzey Irak Kürt yönetimi üzerindeki baskısı sonuç veriyor. ABD'nin de devreye girmesiyle birlikte Bölgesel Kürt yönetimi PKK'ya yönelik önlemlerini sıkılaştırdı. Terör örgütüne karşı askerî anlamda harekete geçmeyen Kürt yönetimi, örgütün hareket kabiliyetini kısıtlayacak, lojistik desteğini kesecek ciddi önlemler almaya başladı. PKK ile bağlantılı başta Kürdistan Demokratik Çözüm Partisi olmak üzere kent merkezlerindeki parti binaları ile irtibat ofisleri kapatıldı. Kandil Dağı bölgesine çok sayıda peşmerge sevk edilirken, kontrol noktaları da artırılarak, silah ve gıda sevkiyatı durduruldu. Yabancı basının Kandil'e çıkışına yasaklama getirilmesinin ardından bölgesel yönetim, son uyarıyı, Türkiye'ye karşı önyargılı yayın politikası izleyen yerel basına yaptı. Bölgesel yönetimin başbakanı Neçirvan Barzani, Erbil'de genel yayın yönetmenleri, haber müdürleri ile editörlerin bulunduğu yaklaşık 24 kişiden oluşan basın temsilcileri ile bir araya geldi. Önceki gün gerçekleşen toplantıda Barzani, Kandil Dağı'na yerel ve yabancı gazetecilerin çıkmasının yasaklanmasını savundu. PKK ve Türkiye ile ilgili haberleri konusunda gazetecileri uyardı. Barzani, "Türkiye dost ülkedir. Aleyhte yayın yapmayın." dedi. Neçirvan Barzani, 'şiddet yanlısı bir örgüt' olarak nitelendirdiği PKK'yı övücü haberlere basın organlarında yer verilmemesini de istedi.

Zagroz TV Haber Müdürü Fahir Hamevand ve Hebat Gazetesi yazarlarından Muhammed Zengene'nin verdiği bilgilere göre Neçirvan Barzani, Türkiye'yi 'dost ülke' PKK'yı ise 'şiddet yanlısı bir örgüt' olarak nitelendirdi. Basın mensuplarından Türkiye aleyhine haberlere yer vermemelerini ve PKK'yı övücü yayın yapmamalarını istedi. PKK ve peşmerge güçleri arasında geçmişte yaşanan savaşta 3 bin 500 kişinin hayatını kaybettiğini söyledi, 700 kişinin de yaralandığının altını çizdi. Barzani gazetecilere, "PKK bölgede bulunan köylerimize dönmemize izin vermiyor." diye konuştu. Toplantıya katılan Hebat Gazetesi yazarlarından Zengene, yerel medyanın son günlerde yayınlarına dikkat ettiğini belirtti. Zengene, "Biz ortamı gerginleştirecek haber yapmamaya çalışıyoruz. Türkiye, 1991 yılında bize yardım elini uzattı. Sorun savaşla değil diyalog ile çözülür." dedi. Bölge ile Türkiye arasında sınır ötesi operasyon söylentileri nedeniyle gerginleşen durumda basının payı büyük rol oynamıştı.

İngiliz Independent gazetesi de geçtiğimiz günlerde duyurduğu haberinde Bölgesel Kürt Yönetimi'nin Türkiye'nin PKK'ya karşı hareket etmeleri yönündeki baskılarına direndiğini; ancak dağlık bölgelerdeki peşmergelere, kontrol noktalarına gelen gazetecilerin, PKK'nın bulunduğu bölgelere çıkmalarını engellemeleri talimatını verdiğini yazmıştı.

Öte yandan Hakkâri'nin Yüksekova, Şemdinli ve Çukurca ilçelerinde kar yağışı etkili oluyor. Ancak, TSK'nın terör örgütü PKK'ya yönelik operasyonları sürüyor. Güvenlik güçleri yer yer 30-40 santimetreyi bulan kara rağmen, mağaraları arıyor ve yollarda mayın taraması yapıyor. Helikopterler ise bölge üzerinde sürekli keşif uçuşları yapıyor. Meteoroloji'den gelen bilgilere göre bölgedeki kar yağışı etkisini artırarak devam edecek.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious