'Kürt devleti kurulacaksa kurulsun'

  • Giriş : 15.01.2007 / 00:00:00

CHP'nin PM toplantısında Hakkari Milletvekili Esat Canan'ın “Kürt devleti kurulursa kurulsun. Buna ırkçı bir yaklaşımla karşı çıkmayalım” sözleri tartışma yarattı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

CHP'nin Parti Meclisi (PM) toplantısı, Kürt devleti tartışmasına sahne oldu. Şemdinli olaylarındaki açıklamalarıyla hatırlanan Hakkari Milletvekili Esat Canan'ın “Kürt devleti kurulursa kurulsun. Buna ırkçı bir yaklaşımla karşı çıkmayalım” sözlerine tepki gösteren CHP lideri Deniz Baykal, bir Kürt devleti kurulmasının Türkiye için büyük sakıncalar doğuracağını söyledi.

Baykal, PM toplantısının başında yaptığı değerlendirmede iç ve dış gelişmelere ilişkin değerlendirme-lerde bulundu. Türkiye'nin Irak'taki gelişmelere seyirci kalmaması gerektiğini vurgulayan Baykal, hükümetin gerektiğinde sınırdışı harekat için TBMM'den derhal yetki almasını istedi.

Edinilen bilgiye göre toplantıda söz alan Hakkari Milletvekili Esat Canan, “Eğer bir Kürt devleti kurulacaksa kurulsun. Biz böyle bir oluşuma ırkçı bir yaklaşımla karşı çıkmamalıyız. Tam tersine onlara sahip çıkmalıyız. Kürtlerin abisi olmalıyız” diye konuştu.

KÜRT DEVLETİ EMPERYALİST OYUN

Canan'ın sözleri PM'de tartışmaya neden olurken, Baykal, şöyle konuştu: “Irak'taki Kürtlerle Türkiye'deki Kürtler aynı değildir. Bazı çevreler bunu karıştırıyor. Türkiye'de tam bir iç içe geçmişlik var. Türkiye'de her yerde Kürt vardır. Herkes Türkiye Cumhuriyeti vatandaşıdır. Teröre hiçbir zaman ödün verilmeyecek. Böyle bir ödün verilmesi halinde emperyalizmi ve Türkiye'yi bölmek isteyenlerin oyununa gelinmiş olur. Bu ırkçılıkta bir dayatmadan başka bir şey değildir.”

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious