Kürt devleti önlenmeli

  • Giriş : 31.01.2007 / 00:00:00

Brookings Enstitüsü'nün Irak raporu, Türkiye'nin müdahalesinin önlenmesi ve Irak Kürtlerinin bağımsızlığının ertelenmesi çağrısı yapıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

ABD'nin Demokratik Parti'ye yakın çizgisiyle tanınan fikir kuruluşlarından Brookings Enstitüsü, Irak'ın her geçen gün iç savaşa biraz daha gömüldüğünü bildirerek, bu savaşın bölgeye yayılarak komşu ülkeleri de içine çekmemesi için bir dizi önlem alınmasını istedi.

Brookings'ten Kenneth Pollack ile Daniel Byman'ın imzasını taşıyan yeni Irak Raporu, Türkiye'nin Irak'a müdahalesini önlemenin şart olduğunu ve ABD'nin, "Ankara'nın AB üyeliğine daha fazla destek" ile "bu desteği tümden kesmek" gibi bir teşvik-tehdit kozunu bu amaçla kullanabileceğini savundu.

Kürtlerin bağımsızlığı
Rapor, "Kürtlerin idaresi" başlıklı bölümünde ise, "ABD'nin Iraklı Kürtleri yakın bir zamanda bağımsızlık ilan etmemeye ikna etmesi gerekecektir. Irak Kürtleri (ve bölgedeki Kürtlerin tamamı) bağımsızlığı hak ediyorlar. Ancak bu, barış ve istikrar koşullarında hukuki bir sürecin parçası olarak sağlanmalıdır; yaygın bir iç savaşa giderken ya da bu savaşın ortasında, Kürdistan'ın çok ötesinde istikrarsızlaştırıcı problemler yaratır" denildi.
Rapor, Irak Kürdistanı'nın yine de "bağımsızmış gibi" yönetilmesi gerekeceğini belirterek, ABD'nin, İran ve Türkiye'nin bölgeye müdahalesine karşı, Kürtlere güvence vermesi ve bölgede asker bulundurması çağrısı yaptı.

PKK'ya karşı işbirliği
Brookings Raporu, ABD'nin kendilerine daha fazla mali ve askeri destek vermesi karşılığında, Kürtlerin de "yakın vadede bağımsızlıktan vazgeçmesi" ve "kendi sınırlarını denetlemesi" gerektiğini belirterek, "ABD, Irak Kürtlerini, bilhassa PKK'nın Irak Kürdistanı'nı operasyon üssü olarak kullanmasına son vermek için, Türkiye ile işbirliği yapmaya zorlamalıdır" ifadesine yer verdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious