Kürt grubu ile Şii İttifakı arasında buzlar eridi

  • Giriş : 06.03.2006 / 00:00:00

Irak'ta Şii İttifakı'nın Başbakan adayına karşı çıkan Kürt grubu ile bu akşam yapılan görüşmede buzların erdiği mesajı verildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Basına kapalı yapılan toplantı sonrası her iki grup üylerinin yüzlerinin gülmesi ve hükümet çalışmalarına ortak devam edilmesi söylemleri üzerine Şii İttifakı ile Kürt grubu arasındaki buzları eridiği mesajı verildi.

Cumhurbaşkanı Celal Talabani'nin de bulunduğu heyetler arası görüşmeye; Şii İttifakı'ndan Muhammed Taki El Mevla, Hüseyin El Şehristani, Abdulkerim El Anzi, Civadıl El Maliki, Huzeyir El Huzai ile Falih El Feyyaz, Kürt grubundan ise Fuad Mahsun, Latif Reşit ve Behram Salih katıldı.

Gece geç saatlere kadar devam eden toplantı sonrası tebbesümle basın mensuplarının karşısına çıkan iki heyet açıklamalarda bulundular. Kürt İttifakı adına konuşan Cumhurbaşkanı Celal Talabani, görüşmenin ciddi, başarılı, açık ve kardeşce geçtiğini belirtti.

Talabani, Şii İttifakı ile Kürt Grubu arasında yapılan görüşmede stretjik koalisyonu ve Irak'a yayılmak istenen fitnenin önüne geçmeyi görüştüklerini kaydetti. Talabani, şunları söyledi; "Yarın gruplar arasında görüşmelere devam edeceğiz. Görüşmelerde bazı gizli konular vardır. Burada herşeyi açıklayamayacağız. 12 Mart'ta meclisin toplanması çağrımı gruplarla paylaşacağım. Kabul edillirse meclis 12 Mart'ta toplanacak." ifadelerini kullandı.

Şii İttifakı adına konuşan Hüseyin Şehristani ise, "Siyasi durumu ısrarla devam etmesini kardeşçe görüştük. Aramızda hükümetin korulması ile ilgili askıya alınan konuları yarın tekrar görüşeceğiz. Iraklılara sevindirci haberler yetişecek." dedi.

Şii İttifakı üyesi Civadıl El Maliki ise, Irak yapımı için beraberce devam edeceklerini ve askıya alınan tüm konuları diyalogla çözülmesi için anlaştıklarını kaydetti.

Irak Cumhurbaşkanı Celal Talabani, İbrahim Caferi'nin ikinci kez Başbakan olmaması için Necef'te Şiilerin dini liderleri ile görüşmelerde bulunulduğunu açıklamıştı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious