Kürt konferansı ertelendi

Kürt konferansı ertelendi.29325
  • Giriş : 16.04.2009 / 23:05:00

Irak'ın Kürdistan Bölgesi"nin başkenti Hewler"de yapılması planlanan Kürt konferansı Türkiye"nin baskıları sonucu belirsiz bir tarihe ertelendi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

ANF'nin edindiği bilgiye göre Hewler'de yapılması düşünülen Kürdistan Ulusal Konferansının 11 Nisan tarihinde Bağdat'taki üçlü zirvede Türkiye'nin girişimi üzerine ertelendiği kaydedildi.

Türkiye'nin gözlemci olarak katılacağı belirtilen ve 'PKK'ya silah bırak çağrısının' yapılması öngörülen konferansın Nisan ayında düzenlenmesi planlanıyordu. Ancak daha sonra bu tarih Mayıs ayına ertelenmişti.

Irak'ın başkenti Bağdat'ta 11 Nisan günü geçekleşen PKK'ya karşı üçlü zirve toplantısında İçişleri Bakanı Beşir Atalay'ın girişimleri üzerine konferans Temmuz ya da Ağustos ayına ertelendi. Bazı Kürt kaynakları ise konferansın belirsiz bir tarihe bırakıldığını ileri sürdüler.

KÜRT YETKİLİ: ORTADA FOL YOK, YUMURTA YOK

Yazar Cengiz Çandar da dünkü makalesinde konferans konusunda hiçbir gelişmenin olmadığını yazdı. Bu bilgisini Kürdistan Bölge Yönetimi'nden bir yetkiliye dayandırdığını söyleyen Çandar makalesinde, ''Üzerinde büyük beklentiler oluşan nisan sonu-mayıs gibi toplanacağı umulan Erbil'deki 'Kürt Konferansı'na ilişkin hiçbir gelişme yok. Böyle bir konferans, nisandan vazgeçtik, mayısta toplanırsa mucize olur. Nereden mi biliyorum? Washington'a 'Türkiye-Irak Kürtleri' başlıklı bir konferansta sunum yapmak amacıyla geldim. Ortak sunum yapacağım kişi, Kürdistan Bölge Yönetimi tarafından, Kürt Konferansı'nı düzenlemekle görevli bir Iraklı Kürt yetkili. Daha ortada fol yok, yumurta yok'' ifadelerine yer verdi.
Federe Kürdistan Bölge Başkanı Mesud Barzani de 1 Nisan tarihinde yaptığı bir açıklamada, konferansla ilgili gelişmeleri basından izlediğini ve konferans konusunda bir zaman diliminin belirlenmediğini söylemişti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*