Kürt olmayanlara ev bile vermiyorlar. Sebebi ise ilginç

  • Giriş : 11.11.2007 / 11:47:00
  • Güncelleme : 11.11.2007 / 12:31:38

"Birinin Erbil’den olup olmadığını şivesinden anlıyoruz. Tanımadığımızı sorguluyoruz"

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Fransız haber ajansı AFP, Irak’ın kuzeyindeki bölgesel yönetimin başkenti Erbil’i mercek altına aldığı özel haberinde, şehirde Kürt olmayan hiç kimseye ev veya daire satılmadığını bildirdi.

Michel Moutot’nun kaleme aldığı habere göre, Iraklı Kürtlerin "etnik yasağının" gerekçesi "şehrin yeniden Araplaşmasını" engellemek.

Ülkenin diğer bölgelerine göre daha güvenli olan bölgeye akın eden ve Kürt olmayan Iraklıları durdurmak için, Kürt yetkililerin "oturma izni" uygulamasına geçtiği bildiriliyor. Kendisine bir Kürt kefil bulamayan hiç kimse, ev satın almak bir yana, apartman dairesi bile kiralayamıyor. Oturma izinleri her ay veya üç ayda bir yenilenmek, evsahipleri de "yabancı" kiracıları sürekli denetlemek zorunda. Dört yıldır Erbil’de bulunan Avrupalı bir gözlemci, oturma izinlerinin çok sıkı biçimde denetlendiğini söyledi. Kürtlerin kefil olduğu yabancılarla ilgili bir şüphe bulunması durumunda kefil olan kişinin bu yabancıyı kendilerine getirmek zorunda olduğu aksi halde tutuklandığı belirtiliyor.

Kürt emniyet gücü Asayiş’in yerel bir yetkilisi olan Sabah Kerim, bölgedeki birkaç Arap köyünü de dikkatle incelediklerini belirterek, Mesud Barzani’nin partisi KDP’nin şehirdeki her mahallede bir ofisi olduğunu söyledi. Tüm bunların güvenliği sağlamak amacıyla yapıldığını ileri süren bir başka Kürt yetkili de, "Birinin Erbil’den olup olmadığını şivesinden anlıyoruz. Tanımadığımızı sorguluyoruz" dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious