Kürt Parlamentosu, 'Baker' raporunu reddetti

  • Giriş : 17.12.2006 / 00:00:00

Kuzey Irak Yerel Kürt Parlamentosu, Irak Çalışma Grubu'nun raporunu tartışmak için olağanüstü bir araya geldi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

ABD'nin eski kongre üyelerinden Lee Hamilton ve eski dışişleri bakanlarından James Baker'ın başkanlığında hazırlanan lrak Çalışma Grubun'nun raporunu görüşmek üzere olağanüstü toplanan Yerel Kürt Parlamentosu üyeleri söz konusu raporu kabul etmediklerini açıkladılar.

Parlamentonun açılış konuşmasını yapan Parlamento Başkanı Adnan Mufti, Baker-Hamilton raporuna karşı alınacak en doğru tutumun Kürtler arası siyasi birliği güçlendirmek olduğunu söyledi.

Daha sonra söz alan Kuzey Irak Yerel Kürt Bölge Hükümeti Başkan Yardımcısı Ömer Fettah, Baker-Hamilton raporunu Kürtler ve Iraklıların iradesine saygısızlık olarak nitelendirdi. Fettah, raporun gerçekleri yansıtmadığını söyleyerek ABD yönetimine yanlış bilgilerin sunulduğunu iddia ettti.

Baker raporunda, 2007 yılı sonunda yapılması öngörülen Kerkük'ün statüsüyle ilgili referandumun bölgede gerginliğe neden olması nedeniyle ertelenmesini tavsiye etmişti.

Türkmen Grubu Başkanı ve Kuzey Irak Yerel Kürt Bölge Parlamento Türkmen Üyesi Kerhi Altıparmak da söz konusu raporu kabul etmediklerini söyledi. Altıparmak, "Biz açıklanan raporu desteklemiyoruz. Kerkük için yapılması gereken referandumun zamanında yapılmasından yanayız. Biz bazı endişelerimizi Kürt yönetimine sunduk" dedi.

Kerhi Altıparmak, Kerkük'le ilgili olarak komşuların menfaatlerinin de dikkate alınması gerektiğini ilgilelere bildirdiklerini söyledi.

Yerel parlamentoda temsil edilmeyen Irak Türkmen Cephesi ise, referandumu meşru saymayacaklarını söylemişti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious