'Kürt' raporu bugün oylanıyor

  • Giriş : 04.10.2006 / 00:00:00

İngiliz parlamenter Lord Russel-Johnston tarafından hazırlanan, "Kürtlerin Kültürel Durumu" konulu raporu bugün tartışılıp oylanıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Türkiye, Irak, İran ve Suriye’de yaşayan Kürtlerin kültürel durumunun ele alındığı raporda, "Kürtler, dünyanın devletsiz en büyük uluslarından biridir" ifadesi kullanılıyor.

"Kültürel ve dil farklılıklarının Avrupa mirasını zenginleştiren bir unsur olduğu" belirtilen raporda, "bu unsurların kişilerin ve ülkelerin kimliklerini güçlendirdiği" görüşüne yer veriliyor.

AKPM raporunda, bahsi geçen ülkelere Kürtlerin kültürlerinin korunması konusunda yardım yapılması çağrısında bulunuluyor.

Raporda, Avrupa Konseyi üyesi Türkiye ile birlikte İran, Irak ve Suriye’ye Kürt dil ve kültürünü, "mücadele edilecek bir tehdit olarak değil kendi ülkelerinin mirası gibi tanımaları ve bu konuda gerekli önlemleri almaları" tavsiye ediliyor.

Raporun sonuç bölümünde, "Türkiye’yi, ’Kürt konusunu’ sadece güvenlik açısından değil, daha geniş anlamda değerlendirmesi için cesaretlendirmek gerekir" ifadesi kullanılıyor.

Rapor ve buna bağlı karar tasarısı için Türk parlamenterlerin çok sayıda değişiklik önergesi sunmaları bekleniyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious