'Kürt sorunu ile Öcalan sorunu aynıdır'

  • Giriş : 24.02.2006 / 00:00:00

Terör örgütü PKK'nın elebaşı Abdullah Öcalan 'Kürt sorunu' ile 'Öcalan sorunu'na ayrı ayrı yaklaşanların doğru yapmadığını belirtti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

İmralı'da tek kişilik cezaevinde tutuklu bulunan terörist başı Abdullah Öcalan 3 hafta aradan sonra avukatlarıyla görüştü. Terörist Öcalan "Kalp spazmı geçirdi" yönündeki haberlerin halkta kaygı uyandırmak için ortaya atıldığını söyledi.

www.kurdishinfo.com adresli internet sitesinde teröristbaşı Öcalan'ın avukatı ile yaptığı görüşme yayınlandı. Kenya'da tutuklanarak Türkiye'ye getirildiği gün olan 15 Şubat ile ilgili değerlendirme yapan Öcalan, "Geçen yıllara oranla eylemlere katılım düşük oldu. Diyarbakır'da biraz sessiz geçmiş. Devletin yoğun bir yönelimi olmuş" dedi. İran'daki Kürtleri İran hükümetine kışkırtan terörist başı Öcalan, "İran'daki halkımız yalnız olmadığını bilmelidir" dedi.

Kürt sorunuyla Öcalan sorununun bir olduğunu öne süren Öcalan, "Öcalan ayrı Kürt sorunu ayrı yaklaşımı doğru değildir, bunu kimler söylüyor? Öcalan'ın özgürlüğü ve Kürt sorunun çözümü birebir birbiriyle bağlantılıdır, iç içe geçmiştir" sözlerini kaydetti.

Öcalan, Suriye'den ayrılması için dönemin Başbakanı Necmettin Erbakan'ın kendisine mektup yazdığını da iddia etti. Suriye'nin demokrasiye geçmemesi durumunda ABD'nin müdahalesiyle karşılaşacağını ifade eden Öcalan, "Saddam'a mektup göndermiştim. Ama benim görüşlerim Irak'ta da uygulanmadı, Irak'ta gelinen nokta bellidir. Suriye demokratik çözümü hayata geçirmedi. Böyle giderse Suriye de bu noktaya gelecektir. Benim görüşlerimi Beşar Esat'a da iletin" şeklinde konuştu.

Amerika'nın Büyük Ortadoğu Projesi'yle milliyetçilikleri ve ulus-devletçikleri ortaya çıkarıp çatıştırarak yüz yıl daha Ortadoğu'da egemen olmak amaçlandığını anlatan Öcalan "Suriye, İran ve Türkiye de bundan nasibini alacak. Irak'ta şu anda Sünni, Şii ve Kürt milliyetçilikleri çatışıyor. Bu süreç sonunda üç devletçik de oluşabilir. Ama Irak bile hiçbir şeye çözüm olmazken, büyük olandan hayır gelmezken bu küçük devletçiklerden de hayır gelmez. Bunun önüne geçmenin tek yolu benim burada daha önce de açıkladığım Demokratik Konfederalizm'dir. Türkiye'de ise yapılması gereken ulus-devletin demokratikleştirilmesidir" dedi.

Kendisinin Türkiye'ye teslim edilmesinin Amerika'nın Büyük Ortadoğu Projesi'yle ilgili olduğunu öne süren Öcalan şöyle devam etti: "Yargılama sürecinde benimle Başbakanlık adına görüşmeye gelen yetkiliye de bu komplodaki amacın bir Türk-Kürt savaşı yaratmak olduğunu söylemiştim. Benim tutumum sayesinde bu savaş önlenmiştir. Ben bütün gücümle bu durumu engellemeye çalıştım. Mesela silahlı güçleri sınır dışına çıkarttım. Türkiye'ye teslim edilmem karşılığında Kıbrıs, Ege ve Güney'deki Kürt oluşumu konusunda Türkiye'den taviz koparılarak, Türkiye'ye kendi çözümlerini kabul ettireceklerdi.


'AK PARTİ KÜRT SORUNUNU KENDİNCE ÇÖZMEK İSTİYOR'


AK Parti'nin, Kürt sorununu kendince çözmek istediğini dile getiren Öcalan, kendilerine bağlı 70 Kürt milletvekili olduğunu iddia ederek "Cüneyt Zapsu, Hüseyin Çelik, Abdulkadir Aksu bunlar hepsi Kürt'tür ve ayrıca Nakşi'dir. Biliyorsunuz Barzani ve Talabani de Nakşi'dir. Hatta Mir Dengir Fırat ve onun gibi düşünenler Kürt sorununu AKP içerisinde çözdüklerine inanıyorlar. Abdülmelik Fırat'ta bu eğilimin içindedir. Yıllarca milletvekilliği yaptı ve 70 Kürt milletvekiliyle yakından ilişkilidir. Bunların Güney'e ilişkin çözümü ise Kürt-İslam sentezidir. Bunlar Kuzey'de de federatif yapıyı savunuyorlar. HAK-PAR'ın savunduğu federatif yapı Türkiye tarafından kabul görmez ve bu kan dökülmesinin sebebi olur. Ne CHP'nin milliyetçi statükocu anlayışı ne de AKP'nin Türk-İslam sentezi ve Nakşi'lerin Kürt-İslam sentezi hayır getirmez. Çözüm yukarıda da bahsettiğim gibi cumhuriyetin demokratikleşmesidir."

Baharla birlikte çatışmaların artabileceğine de dikkat çeken Öcalan "İmha dayatılırsa bunlar meşru savunma da olsa kendilerini savunurlar ve yüz binlerce genç katılım sağlar. Bunun önü alınmazsa bölge kan gölüne dönüşür" tehditlerinde bulundu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious