"Kürt Sorununda Çözüm" mitingi

  • Giriş : 01.06.2008 / 23:46:00
  • Güncelleme : 01.06.2008 / 23:49:12

Türkiye Barış Meclisi'nin düzenlediği mitingte herkes çözüm diye haykırdı. Bu konuda ciddi çağrılar var.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

"Türkiye Barış Meclisi", Kadıköy İskele Meydanı'nda miting düzenledi.
Tepe Nautilus alışveriş merkezi önünde toplanan grup, pankartlar açtıktan sonra Türkçe ve Kürtçe sloganlar eşliğinde Kadıköy İskele Meydanı'na kadar yürüdü. Katılımcılar, üst araması yapılarak alana alındı.

"Kürt Sorununda Çözüm" adını taşıyan mitingin Tertip Komitesi Başkanı Murat Çelikkan, yaptığı konuşmada, Türkiye'de yaşayan farklı azınlıkların çok sayıda sorunu olduğunu öne sürdü. Çelikkan, "Eşitliğin ve özgürlüğün yanına kardeşliği de koymak istiyoruz. Dil sorunu ve bölgesel ayrımcılığın sona ermesini istiyoruz" dedi.

Barış Meclisi adına basın açıklaması yapan Ayhan Bilgen, "Kürt sorunu yok sayılarak çözülemez. Kürtlerin kimlik, eşitlik ve adalet isteğini görmezden gelen yönetim anlayışları on yıllardır çatışma ortamının doğmasına neden olmuşlardır. Yasaklamalarla bu taleplerin dile getirilmesi engellenmiştir." şeklinde konuştu.

Miting, yöresel sanatçıların verdiği konserlerin ardından sona erdi.

Bu arada, miting sırasında bazı göstericiler, tertip komitesinin uyarılarına rağmen, PKK lehine sloganlar attı.

Yaklaşık 4,5 saat süren mitinge, ÖDP Genel Başkanı Ufuk Uras, DTP Mardin Milletvekili Ahmet Türk'ün de aralarında bulunduğu bazı DTP milletvekilleri, gazeteci Abdurrahman Dilipak ve müzisyen Şanar Yurdatapan da destek verdi.

Miting nedeniyle toplanma saatinden önce kapatılan Kadıköy İskele Meydanı'na inen cadde ve sokaklardaki araç trafiği, saat 15.30'dan sonra normale döndü. Geniş güvenlik önlemlerinin alındığı miting sırasında, yüksek binaların çatılarına keskin nişancılar da yerleştirildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious