Kürt sorununun çözümsüzlüğü intihara sürüklüyor

Kürt sorununun çözümsüzlüğü intihara sürüklüyor.8449
  • Giriş : 30.06.2008 / 16:33:00

Diyarbakır Bağlar Belediyesi 'Namus Cinayetleri ve Kadın İntiharları Araştırması' yaptı. İl genelinde 2007 yılında meydana gelen 32 intihardan 25'nin incelenerek hazırlanan rapor açıklandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Rapora göre, daha çok 14-38 yaş aralığındaki kadınlar karşılaştıkları baskı ve şiddet karşısında intiharı çıkış yolu olarak görüyor. Daha çok bekarların intihar ettiği belirtilen araştırmanın sonunda çıkan bazı rakamlar şöyle; '19 olayda şahıslardan 9'u silah, 5'i asarak, 3'ü ilaç, biri de yüksekten atlayarak hayatına son verdi. 25 intiharın 13'ü köyde, 9'u il merkezinde, 3'ü ilçelerde meydana geldi. Hayatına son verenlerden 13'ü bekar, 6'sı evli, 3'ü nişanlı ve biri dul. Olayların 18'i intihar, 5 cinayet şüphesiyle takip ediliyor.'

İntihar edenlerden çoğunun ailesinin zorunlu göç nedeniyle yer değiştirdiğinin dile getirildiği raporda; 'Göç eden ailelerde yaşanan sıkıntılar aile içi şiddeti tetikliyor, bu da intiharları beraberinde getiriyor' denilerek göç, Kürt sorunu ve çatışmalar arasında bağlantı kurularak intiharlar Kürt sorunun çözümsüzlüğü ve bölgede yaşanan çatışmalara bağlanıyor. Raporda ayrıca 'Bölgede politik olarak Kürt sorununun çözümünden yana olanların devletin yargı kurumlarına güvensiz yaklaştıkları gözlemlendi.' deniliyor.

Bağlar Belediyesi Konferans Salonu'nda toplantıda konuşan DTP Diyarbakır Milletvekili Gültan Kışanak, namus cinayetleri ve kadın intiharları konusunda devletin üzerine düşen görevi yerine getirmediğini savundu.

'Bu konuda devlet kurumları, resmi kurumlar üzerine düşeni yapmıyorlar' diyen Kışanak, devletin de kadına yönelik şiddeti uygulayanlarla benzer bir düşünsel yapıya sahip olduğunu öne sürdü.

Kadın eşitliğini sağlamak amacıyla bir eşitlik bakanlığı kurulmasını önerdiklerini belirten Kışanak, 'Bu konuda hiçbir ihtisas komisyonu yok. Zihniyet olarak kadının aslında ikincil olması gerektiği, yönetilmesi gerektiği, korunması gerektiği, erkek egemen yaklaşımın inisiyatifi altında olması gerektiği anlayışı var.' dedi.

Devletin namus cinayetlerini Kürtlere havale ederek kendini temize çıkarmaya çalıştığını iddia eden Kışanak, 'Bu ırkçı bir siyasete malzeme yapılıyor. Hala, 'Kürtler yapıyor, Kürtler geri kalmışlar, onların töreleridir' gibi yaklaşımların ötesine geçemiyor. Kendi görevini yapmıyor' diye konuştu.
Bağlar Belediye Başkanı Yurdusev Özsökmenler de kadına yönelik şiddetin önemli bir sorun olduğunu belirterek, 'Ama bunun şovenizm ve ırkçılığı körükleyecek şekilde sadece Kürtlere mal edilmesine karşı çıkıyoruz' diyerek, DTP'li Milletvekili Kışanak'la aynı görüşü paylaştı.

STARGAZETE

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious