Kürt sorununun çözümü Çanakkale'de

Kürt sorununun çözümü Çanakkale'de.12919
  • Giriş : 08.06.2009 / 13:00:00
  • Güncelleme : 08.06.2009 / 12:58:55

DTP Muş Milletvekili Sırrı Sakık, Çanakkale'de şehitlikleri gezdiğini ve çok etkilendiğini belirterek...

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Demokratik Toplum Partisi (DTP) Çanakkale İl Kongresi'ne katılmak üzere kente gelen Sırrı Sakık, demokrasiden yana olan herkesin ortak sorunlulukları olduğunu ifade etti.

Çanakkale Belediyesi nikah salonunda gerçekleştirilen kongre çoğunluk sağlanamaması nedeniyle iki saat gecikmeli yapıldı. Kongrede divan başkanı, 'emperyalist güçlere karşı Çanakkale'de hayatını kaybeden Türkiye halklarının anısına' diyerek katılımcıları bir dakikalık saygı duruşuna davet etti.

Bu ülkede birlikte yaşamak istiyoruz.

Daha sonra kürsüye çıkan Sırrı Sakık, şehitlerin ruhuna uygun bir cumhuriyet istediklerini vurgulayarak, "Sayın Tayyip Erdoğan, sayın Gül, sayın Baykal, sayın Bahçeli, Türk kimliği için ne istiyorsa, DTP Kürt halkı da Kürt kimliği için onu istiyor. Etnik politikaları reddediyoruz. Bu ülkede birlikte yaşamak istiyoruz.

Bu ülkede burada yatan şehitlerin ruhuna uygun bir cumhuriyet oluşturmak istiyoruz. Eminim ki, onların ruhu bizi izliyor. Burada şehit düşen Muşlusu, Şırnaklısı, Vanlısı, Gazianteplisi, İstanbullusu, Trabzonlusu hepsinin ruhu bizi izliyor. Hepsi diyor ki, bizim ruhumuzun şad olması için barışı ve kardeşliği savunun. Hepimize görevler düşüyor, Kürdüyle, Türküyle. Demokrasiden yana olan herkesin ortak bir vatan için ortak sorunluluklar düşüyor." şeklinde konuştu.

Konuşması sırasında sesi kısılan ve güçlükle konuşmasını tamamlayan Sakık, Kürt sorununun çözümünün dış ülkelerde değil, Türkiye'de aranması gerektiğini belirtti.

Sakık, "Amerika'ya gittiler, Brüksel'e gittiler. Oralarda Kürt sorunun çözümünü aramaya başladılar. Seslendik. Kürt sorununun çözümü Çanakkale'dedir. Kürt sorununun çözümü İstanbul'dadır. Kürt sorununun çözümü Türkiye Büyük Millet Meclisi'ndedir. Orada arayın. Değişik güçlerle Kürt sorunun çözemezsiniz. Kürt sorununun çözümü Türk halkıdır, Kürt halkıdır." diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*