Kürt tartışması Ankara'yı böldü

  • Giriş : 15.02.2007 / 00:00:00

Ankara, Kuzey Irak'lı Kürtlerle görüşme konusunda görüş ayrılığı yaşıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Irak'ın bölünmesini engellemeye çalışan Türkiye bir yandan Bağdat hükümeti ile işbirliğini geliştirmeye çalışırken bir yandan da Kuzey Irak'taki sorunları aşmak için formül arıyor.

Ankara'nın en önemli öncelikleri PKK ile mücadele ve Kerkük'ün geleceği. Her iki konuda da Irak Başbakanı Nuri El Maliki hükümeti Kürdistan bölgesel yönetimine söz geçiremiyor. Ankara ise sorunları çözmek için Kuzey Irak'la diyalog kurup kurmamakta kararsız.

Başkent, Kürtlerle görüşme konusunda tam anlamıyla ikiye bölünmüş durumda. Bir yanda Dışişleri Bakanlığı ve hükümet uygun kanallardan Kuzey Iraklı liderlerle konuşulması gerektiği görüşünde.

Ancak Cumhurbaşkanı Sezer ve askerler bu ihtimali düşünmek bile istemiyor. Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt, Washington'da yaptığı açıklama, "Neçirvan Barzani hasmane konuşmalar yapıyor. Bu haliyle görüşmek mümkün mü?" sözleri ile tavrını bir kez daha ortaya koydu.

Büyükanıt'a cevap bugün Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'dan geldi. Erdoğan, Türkmenistan yolunda yaptığı açıklamada Kürtlerle diyaloğa yeşil ışık yaktı.

Erdoğan, "Kuzey Irak'taki bölgesel Kürt hükümeti ile ilişkileri geliştirecek adımlar atılabilir. Neden olmasın? Yeter ki; bu yakınlaşma huzur getirsin, barış getirsin, olumlu gelişmelere yol açsın. Eğer atacağımız her adım bizim için huzur getirecekse, onlar için huzur getirecekse biz buna her zaman varız" diye konuştu.

Başer de tavır değiştirdi

Daha önce "Gerekirse Barzani ile görüşürüm" diyen PKK ile Mücadele Özel Koordinatörü Edip Başer ise Büyükanıt'ın açıklamasının ardından tavır değiştirdi.

"Ben terörle mücadelede faydalı ise görüşürüm" demiştim" şeklinde konuşan Başer kararını vermeden önce de hükümetten bahsetmeden Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt'a danışacağını belirtti.

Cumhurbaşkanı Sezer ise tavrı en net olan isim. Sezer geçen ocak ayı ortasında görüştüğü Türkiye'nin Ortadoğu ülkelerindeki büyükelçilerine düşüncelerini bir kez daha ifade etti ve ne Irak Cumhurbaşkanı Celal Talabani'yi davet etmeye ne de Iraklı Kürtlerle diyalog kurulmasına sıcak baktığını söyledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious