Kürt vatandaşlar kucaklanmalı

  • Giriş : 30.07.2006 / 00:00:00

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, bölücü terör ile Kürt vatandaşların ayırt edilmesi gerektiğini ifade etti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Başbakan Erdoğan'ı eleştiren Bahçeli, Başbakan'ı partisinin milletvekillerine ve hükümetteki bakanlara danışarak hareket etmesi yönünde uyardı.
Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) lideri Bahçeli, Konya'nın Beyşehir ilçesinde, partisinin ilçe teşkilatınca düzenlenen 'MHP 12. Anadolu Kurultayı'na katıldı. Türkiye'nin içte ve dışta çok büyük sorunlarla karşı karşıya olduğunu söyleyen Bahçeli, hükümete yüklendi.

Dış politikaya değinen Bahçeli, Irak'ta bölünmeye doğru gidildiğine dikkat çekti. Bahçeli, bölgede savaş halinden daha fazla insanın öldüğünü kaydetti. Bölgedeki kırmızı çizgilerin unutulduğunu savunan Bahçeli, Kuzeyde Türkiye'nin hiçbir zaman kabul edemeyeceği bir devletçiğin kurulmasına çalışıldığını vurguladı. Bölücü terör örgütün bölgede yuvalanmasının sürdüğünü anlatan Devlet Bahçeli, "ABD, PKK konusunda birçok söz verdiği halde hükümete 'Sakın ola Kandil Dağı'na gitmeyi düşünme, çok yanlış yaparsın' diyor. Dün Türkiye'nin himayesinde yaşama hakkını kullanan, Körfez ve Irak savaşıyla palazlanan aşiret reisleri, çapulcular da kalkmış 'Sakın gelme benden izin almadan yapamazsın' diyor. Zorunluluk hali sınır ötesi müdahale hakkı eğer insanımın hayatını kaybedecek boyutlara gelmişse değil Kandil Dağı'na, Türk'ün başının ağrıdığı her yere giderim. Eğer bölücü terörün kökünü kazımada zafiyet gösteren hükümet, kurum varsa biz de inan ki Allah 60. hükümeti nasip ederse bölücü terörün de kökünü kazırız, ihmal eden herkesin de kökünü kazırız.'' diye konuştu. Bölücü terörle Kürtlerin ayırt edilmesi gerektiğinin altını çizen Bahçeli, ''Terörün kökü kazınmalı Kürtçe konuşanlar kardeş olarak kucaklanmalıdır'' değerlendirmesinde bulundu.

Dış politikada atılacak her adımın TBMM'de atılması gerektiğine işaret eden MHP lideri Bahçeli, Başbakan Erdoğan'a hitaben şöyle konuştu: "Telefonla ne konuşmuşsan, hangi odakla hangi karanlık odada neyi görüşmüşsen millete anlatabilmek için önce Meclise anlatacaksın, milletin geleceğini ilgilendiren konularda Meclis'ten karar alacaksın. Başbakan kendine gel, partine güven, milletvekillerine danış, bakanlarınla görüş. TBMM'ye başı dik gel. Oradan alınacak kararla başı dik Ortadoğu'ya Türk milleti gözüyle bir bak.''

Türkiye'de kayıt dışı ekonominin gittikçe güçlendiğini ileri süren MHP Genel Başkanı, uluslararası ilişkilerde de cumhuriyet tarihinde hiç görülmemiş şekilde kayıt dışılık yaşandığını savundu. Türkiye'nin Suriye'ye danışman göndermesini eleştiren Devlet Bahçeli, "Başbakanlar bazı bilgileri hemen ulaştırabilmek, bazı bilgilere de ulaşmak için özel danışmanlar görevlendirebilir. Türkiye'yi temsil eden bu danışmanın ziyaretlerde bulunması en doğru olanıdır. Ancak büyükelçi, danışmanı Suriye Devlet Başkanı kapısına kadar getiriyor ve sonra da dışarıda kalıyor. Bu danışman kapılar ardından Suriye'de ne konuşmuştur? Bu görüşmeden Türkiye Cumhuriyeti devletinin başbakanı ve danışmanının dışında bilgi sahibi olan bulunmuyor.'' diyerek hükümete göndermede bulundu.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın danışmanı Cüneyd Zapsu'yu da eleştiren Bahçeli, ''Zapsu denen bir beyefendi çıkıyor, Ankara'da AK Parti binasında ABD, Almanya, İngiltere, Finlandiya büyükelçileri ile görüşüyor. Fakat Dışişleri Bakanlığı sözcüsü bu görüşmeden haberlerinin olmadığını savunuyor. Başbakan Yardımcısı, bakanlar kurulunda 'böyle bir görevlendirme yapılmadı' diyor. Başbakan, 'özel temaslardır benim bilgim yok' diyor. Ama Zapsu denen şahsiyet herkesle görüşüyor. 'Ne görüşüyor?' diye soran yok. Daha sonra Başbakan 'Tüzüğe göre benim yetkim dahilinde olan kişidir. Bu görüşmeleri yapabilir' diyor. Böyle yönetim, ülkeyi felakete sürükler.'' yorumunu yaptı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious