Kürt vatandaşlar PKK'yı tasvip etmiyor

  • Giriş : 10.10.2006 / 00:00:00

Doğru Yol Partisi (DYP) Ankara İl Başkanlığı tarafından Ankara'da Kürt kökenli vatandaşların yaşadığı köylerde yapılan anket sonuçlarını açıklandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

DYP Ankara İl Başkanı Bülent Kuşoğlu, Ankara'nın Polatlı, Haymana, Şereflikoçhisar ve Bala ilçelerine bağlı 57 Kürt köyünde 803 kişiyle görüşülerek yapılan anket sonuçlarını düzenliği basın toplantısıyla açıkladı. Kuşoğlu, 26 Ağustos-4 Eylül tarihleri arasında yüz yüze görüşmek suretiyle gerçekleştirilen araştırmada, Kürt kökenli insanların yaşadığı köylerde yaşayanların Ankara'nın diğer köylerinde yaşayan vatandaşlarından farklı sonuçlara sahip olmadıklarını ortaya çıktığını vurguladı.

Araştırma yapılan köylülerin okur yazarlık oranları ve gelir seviyelerinin düşük olduğunun belirlendiğini vurgulayan Kuşoğlu, köylerdeki en önemli sorunlar arasında yüzde 41.7 'lık oranla içme suyu, ikinci sırada ise yüzde 13.7'lik oranla ise yol ve ulaşım imkanlarının yetersizliği, üçüncü sırada yüzde 10.3'le sağlık imkanlarının yetersizliği ve yüzde 9.1'lik oranla işsizlik yer aldığını kaydetti.

Halkın yüzde 64,8'inin uydu televizyon alıcısı, yüzde 41.8'inin cep telefonu, yüzde 33.7'sinin derin dondurucu buzdolabı ve yüzde 32,5'inin otomatik çamaşır makinasına sahip olduğunu belirttiğini vurgulayan Kuşoğlu, araştırma sonuçlarına göre yaşam kalitesinin yükseltilmesini isteyen köylü vatandaşların büyük bir kısmının çamaşır ve bulaşık makinası, bir kısmıda bilgisayar almak istekdiğini belirttiklerini ifade etti.

Kuşoğlu, Kürt kökenli vatanlaşlara "Size göre Türkiye'nin en önemli sorunu nedir?" sorusuna ise yüzde 71.5'inin işsizlik, yüzde 9.6'sinin yolsuzluk, yüzde 8.2'sinin bölücü terör olarak cevap verdiğine dikkat çekti. Bu sorunun devamında sorulan "hangisi sizin için daha fazla öncelik taşır?" sorusuna Kuşoğlu, işsizliğin azaltılmasının yüzde 35, ekonomik sorunların giderilmesinin yüzde 36.5 ve terörün önlenmesinin yüzde 7.3 ile dördüncü sırada yer aldığını belirtti.

"Türkiye'nin doğu ve güneydoğusundaki terör olaylarını nasıl değerlendiriyorsunuz?" sorusuna ise Kuşoğlu, olayları dış güçlerin oyunu olarak değerlerdirenlerin yüzde 33.7, bölgenin ihmal edilmişliğinin bir sonucu diyenlerin yüzde 13.9, bu olaylar Türkiye'yi bölmek isteyen iç ve dış güçlerin işi olarak değerlendirenlerin oranının yüzde 13.8 çıktığını vurguladı.

Kuşoğlu, "Doğu ve güneydoğu bölgesindeki terör olaylarının amacına ulaştığına inanıyor musunuz?" şeklindeki bir soruya ise, terör örgütünün amacına ulaştığını söyleyenlerin yüzde 2.5, örgütün amacına kısmen ulaştığını düşünenlerin yüzde 5.1, örgüt amacına ulaşmamıştır diyenlerin oranının ise yüzde 63.5 olduğunu ifade etti. Terör olaylarından kimin zarar gördüğü yönündeki bir soruya ise Kuşoğlu, bölge halkı diyenlerin oranının yüzde 61.4 ve Türk devleti diyenlerin yüzde 26,5 olduğunu vurguladı.

Kuşoğlu, ankete katılanların yüzde 93.2'sinin Kürtçe bildiğini, devamlı Kürtçe konuşanların oranının yüzde 16,2, bazen Türkçe bazende Kürtçe konuştuğunu söyleyenlerin oranının ise yüzde 72, sadece Türkçe konuşanların oranının ise yüzde 9.5 olduğunu belirtti. Kuşoğlu, ankete katılan Kürt köylülerinin yüzde 52.7'sinin Kürtçe televizyon yayınlarını izlemediğini, yüzde 5.4'ünün de sürekli izlediğinin ortaya çıktığına işaret etti. Ankete katılan vatandaşların yüzde 41.7'si ise beş vakit namaz kıldığını ifade ediyor.

İl Başkanı Kuşoğlu, anket sonuçlarına göre Başbakan Erdoğan'ın ifade ettiği gibi "Kürt sorununun" olmadığının ortaya çıktığını öne sürdü. Köylerde yaşayan vatandaşların terör örgütünün faaliyetlerinden psikolojik olarak etkilendiklerini kaydeden Kuşoğlu, "Ankara'nın köylerinde yaşayan Kürt kökenli yurtaşlarımızın Ankara'nın diğer köylerinde yaşayan yurttaşlarımızdan çok farklı sorunları olmadığını, kendilerinin dışlanmış hissettiklerini, Doğu ve Güneydoğu'ya göç etmeyi düşünmediklerini, PKK terörünü tasvip etmediklerini, üniter devlete bağlı olduklarını memnuniyetle ifade edebiliriz" dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious